Lisans Eğitimi ve Üniversiteler

Yurtdışında yaşayan ve yaşamak isteyen vatandaşlarımız için, Vizeler, Green Card, Eğitim ve benzeri konular
Kullanıcı avatarı
detay
7.Seviye Üye

Okunmamış mesaj

ABD'de eğitim almak istiyorsanız ve ABD'nin eğitim sistemi ve üniversiteleri hakkında hiçbir fikriniz yoksa aradığınız her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz.

Her yıl dünya genelinde 200'den fazla ülkeden 450 bini aşkın yabancı öğrenci ABD'ye yüksek öğrenim görmek üzere gelmektedir. Bunların yaklaşık yarısı ön lisans ve lisans programlarına diğerleri ise lisansüstü ve mesleki eğitim programlarına devam etmektedir. Yabancıların % 5'i Afrika, % 58'i Asya, % 14'ü Avrupa, % 10'u Latin Amerika, % 7'si Orta Doğu ve % 5'i Kanada'dan gelmektedir. ABD'ye en çok öğrenci gönderen ülkeler: Japonya (% 8), Çin (% 8), Kore (% 7), Tayvan (% 6), Kanada (% 4), Malezya (% 3), Tayland (% 3), Endonezya (% 2), Hong Kong (% 2), Almanya (% 2), Meksika (% 2), Türkiye (% 2), İngiltere (% 1) ve Rusya (% 1)dır.

ABD eğitimi, dünya genelinde en iyiler arasındadır. Pek çok ABD kolej ve üniversitesi, akademik programlarının kalitesiyle dünya çapında tanınır. Harvard, Princeton, Stanford, Cornell ve Massachusetts Institute of Technology gibi özel kurumlar ile Urbana-Champaign'de Illinois Üniversitesi, Berkeley'de California Üniversitesi, Ann Arbor'da Michigan Üniversitesi, Madison'da Wisconsin Üniversitesi, Chapel Hill'de North Carolina Üniversitesi gibi devlet kurumları bunlardan bazılarıdır.Tanınmış kurumlara ek olarak ABD'de, yüzlerce kaliteli kamu koleji, özel kolej ve üniversite vardır. Seçeneklerin genişliği sizi hayrete düşürecektir.

ABD yüksek öğrenim kurumlarının mesleki gelişiminize gözle görülür katkı sağladığını göreceksiniz. ABD'de alacağınız eğitim, kariyerinizi geliştirecek, değişik perspektifler kazanmanızı, en son teknolojiyi tanımanızı, araştırma ve geliştirme becerisi edinmenizi sağlayacaktır. Amerika'daki yüksek öğrenim çok geniş konu ve alan seçenekleri sunar. Amerika'daki yüksek öğrenim kurumları finansal olarak harç ücretlerine bağımlı oldukları için verilen eğitim öğrenci merkezlidir. Kuruluşlar, öğrenci neyi bilmek istiyorsa ve toplum neyin daha faydalı olduğunu düşünüyorsa o alana ağırlık verir.

Programların ve derslerin çeşitli olması Amerikan sisteminin esnekliğine çok uygundur. Lisans öğrencileri 'genel eğitim', temel lisans eğitimi ' veya 'çekirdek müfredat' ı içeren dersleri alarak başlarlar ve daha sonra ana dallarını seçerler. Amerika'da lisans öğrencilerinin diğer ülkelere nazaran daha çok seçeneği vardır. Fikir değiştirip farklı bir ana dal seçmek istenirse baştan başlanması gerekmez, önceden alınan derslerin bir kısmı geçerli kabul edilir.

Bir çok akademik programda öğrenciler, kendi branşlarının dışında seçmeli dersler de alabilir, başka konularda bilgi sahibi olarak perspektiflerini genişletebilirler.

Amerikalılar, din, ırk gibi özelliklerini önemsemeksizin herkesin yüksek öğrenim hakkı olduğunu savunur ve kolej yaşındaki gençlere, lise sonrası eğitim olanakları sunarlar. Amerika'da 'yüksek öğrenim'; mesleki, teknik, profesyonel ve diğer özel alanlarda da eğitimi kapsar.

Amerikan üniversite ve kolejleri, yabancı öğrencilerin kampüs hayatına kolay uyum sağlamaları için çok çeşitli imkan ve hizmetler sunar. Bir çok kampüste yabancı öğrencilerin İngilizce yeterliliğini artırmak için ESL programları düzenlenir. Ayrıca yabancı öğrenci danışmanları, kültürel ve akademik hayata alışmaları ve vize konularında öğrencilere yardımcı olur.
Şayet bir lisansüstü öğrencisi iseniz, ABD'de alacağınız eğitim bu ülkedeki meslektaşlarınızla irtibat kurmanızı sağlayabilir. Bu sayede, Türkiye'ye döndükten sonra önde gelen uluslararası araştırmacılarla işbirliği yapabilirsiniz. Lisans öğrencileri de geniş olanaklar bulacaklardır, çünkü ABD pek çok kültürün kaynaştığı bir potadır ve bu ülkede, diğerlerine nazaran çok daha fazla yabancı öğrenci mevcuttur. Bu sayede sadece yabancı öğrenci danışmanlarından değil, yerel topluma mensup insanlardan da yardım göreceksiniz.

Diğer taraftan, ABD'de eğitim alabildiğine pahalıdır ve yabancılar için finansal yardım çok sınırlıdır. Benzer bir eğitimi Türkiye'de çok daha ucuza almanız mümkün olabilir. ABD'de yapılan öğrenimin saygınlık ve kalitesi ile fiyatı arasında denge kurmak zorundasınız.

“Yurtdışında Yaşam ve Eğitim” sayfasına dön