En Hızlı Yayılan Bilgisayar Virüsleri Hangisi?

hangisi alınır, hangisi taşınır, hangi yazılım kurulur, hangi donanım takılır, nerden alınır, sorunlar ve çözümleri
Kullanıcı avatarı
Elif_Ce
8.Seviye Üye
Mesajlar: 4792
Kayıt: 20 Ara 2009, 17:17

Okunmamış mesaj

[align=center]En hızlı yayılan bilgisayar virüsü hangisi isimleri neler

İnternette gezinirken küçük bir açık, verilerinizi ele verebilir. Zararlı yazılımları bulaştırmak için çeşitli hikayeler uyduran web siteleri ve e-posta mesajları, klavyede yazdıklarınızı kaydetmek ve etkinliğinizi izlemek için 'olta' görevi görüyor.

Sanal alemden güvende olmak için yapılması gerekenlerin başında öncelikle tanımadığınız kişilerden gelen e-posta eklerini çalıştırmamak, güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmemek ve bir güvenlik yazılımı kullanmak geliyor. Bunları yapmayan veya en yeni işletim sistemi ve anti-virüs sürümlerini kullanmayanların başı virüs ve ttuva atı yazılımlarıyla illa ki derde giriyor.

Sayısı onbinleri bulan zararlı yazılımlar arasında bazıları var ki, zamanına göre oldukça zeki algoritmalarıyla pek çok açıktan yararlanıp en azından bir süre hızlı şekilde yayılmayı başarabilmiş. Bu virüsler, sadece sisteme bulaşıp onu yavaşlatıp tıkamakla kalmıyor, diğer PC'lere de hızla yayılıyorlar ve büyük zararlara yol açabiliyorlar.

ZEUS
Zbot olarak da bilinen Zeus, bir e-postada gizli olarak geliyor. Virüs, zararsız bir LinkedIn isteği veya parasal olarak sıkıntıya düşmüş bir kişiden geliyor gibi görünebiliyor. Zeus, sisteme bulaştığında parolaları topluyor, basılan klavye tuşlarını kaydediyor. Zeus virüsü şimdiye dek milyonlarca dolar zarara yol açtı.

SALITY
Kolaylıka yayılabilen bir virüs olan Sality, sistemdeki uygulama dosyalarına giriyor ve internetten zararlı dosyaları indirmeye çalışıyor. Kendini taşınabilir sürücülerie kopyalayabiliyor, güvenlik web sitelerini ve güvenlik yazılımlarını engelleyebiliyor.

GAMEVANCE
Gamevance ürünleri, sizi virüse boğabiliyor. Bir oyunu indirdikten sonra açılır pencere saldırısına uğruyorsunuz. Gamevance, kullanıcıların bilgilerini ve çevrimiçi etkinliklerini izliyor.

HOTBAR
Zararlı bir ActiveX dosyasına tıklamak, Hotbar'ı yüklemekle sonuçlanabilir. Bunun için hotbar.com'u ziyaret edip oyunlardan, videolardan, ses kliplerinden veya araçlardan bir tanesine tıklamanız yeterli.

FAKESYSDEF
Donanım sorunlarını tarayıp bunlara ilişkin çeşitli uyarılar gösteren FakeSysdef, ilk başta dost canlısı bir uygulama gibi görünüyor. Ancak uygulamanın bulduğu sorunlar, sahte ve indirmeye sunulan modül ücretli olarak sunuluyor. Bu teklife "Hayır" demeniz de mümkün değil. "Cancel" düğmesine bastığınızda siz indirmeye izin verene kadar sistem yeniden başlatılıyor.[/align]

“Bilgisayar ve Laptop” sayfasına dön