Ubuntu 12.04'ün İsmi Belli Oldu

Kullanıcı avatarı
Jazz
2.Seviye Üye
Mesajlar: 114
Kayıt: 27 Ağu 2011, 15:30

Okunmamış mesaj

Dünyanın en popüler Linux dağıtımlarından Ubuntu, 11.10 sürümüyle yeniden kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Peki 12.04'ün ismini merak ediyor musunuz?

Linux'la yeni tanışanların sistemine kurduğu ilk dağıtımlar arasında Ubuntu geliyor. Bir başka deyişle, belki de birçok kullanıcının Linux kullanmasının en büyük sebebi Ubuntu. Mark Shuttleworth'ün, herkesin ücretsiz işletim sistemi kullanabilmesi için start verdiği Ubuntu projesi, bugün milyonlarca kullanıcının bilgisayarına hayat veriyor.

Geliştiriciler 11.10 üzerinde çalışmaya devam ederken, Mark Shuttleworth 12.04 sürümünün ismini duyurdu. Mark Shuttleworth, Oneiric Ocelot isimli 11.10 sürümünden sonra 12.04 sürümü için de Precise Pangolin ismini seçmiş.


Resim

Bu kez "P" harfi seçilmiş

Shuttleworth, isim seçimi için önce bir harf belirliyor. Kod isimdeki ilk kelime bir sıfat, diğer kelime ise bir hayvan ismi oluyor. Shuttleworth 12.04 sürümü için P harfini seçmiş. Precise Pangolin'den önce Peccable Peccary, Pawky Python ve Perfidious Puku isimleri üzerinde durmuş.

Pangolin, pullu memeliler sınıfından bir hayvan. Sivri burnu ve uzun kuyruğuyla dikkat çeken Pangolin, ayrıca uzun tırnaklara da sahip. Precise Pangolin, bir aksilik olmadığı sürece Nisan 2012'de Ubuntu kullanıcılarıyla buluşacak.

“Linux” sayfasına dön