Avuç İçi İmzası (Damar Tanıması)

Kullanıcı avatarı
busem
8.Seviye Üye
Mesajlar: 4594
Kayıt: 27 May 2008, 14:09
Konum: PaTRoN

Okunmamış mesaj

Avuç içi damar tanıma sistemi
Avuç İçi İmzası - Damar Tanıması Nedir Hakkında Bilgi

2012 yılından itibaren bütün hastane ve sağlık birimlerine gidenler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kimliklerini avuç içi izi damar tanıma sistemi ile kanıtlamak zorunda olacak. Yeni sistemi test eden SGK bazı polikliniklerinde pilot uygulamayı başlatıyor.
SGK 2012 yeni dönemde 73.7 milyon vatandaşın şifresini çıkaracak.TC kimlik numarasıyla yapılan usulsüzlüklerden sonra uzun süredir sürdürdüğü çalışmaları tamamlayan SGK, Türkiye’de ilk kez güvenlik önlemi olarak kişilerin avuçiçi izi damar yapısı üzerinden kişisel biyolojik şifrelerini çıkartarak ve bu şifrelerle işlem yapacak.


Avuç İçi İmzası Ülkemizde 2012 yılında zorunlu olarak uygulanmaya başlanacak. T.C. kimlik numarasına ek olarak zorunlu tutulacak uygulamaya göre, tüm hastane ve sağlık birimlerine gelen vatandaşlar, kendilerini avuç içi izi damar tanıma sistemiyle tanıtmak zorunda olacak. Vatandaş burada kurulacak özel cihazlara avuç içini okutacak, burada vatandaşın avuç içi damar yapısı üzerinden kişiye özel algoritması çıkarılacak ve bu biyolojik şifre SGK kayıtlarında depolanacak.

SGK Başkanı Emin Zararsız ve bazı kurum yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, avuç içi izi damar tanıma sisteminde kişilerin damar yapısı ve damar içi kan yapısına göre sistem bir algoritma oluşturuyor. Bu algoritma, sayılar ve rakamlardan oluşan bir şifreye karşılık geliyor. Buna göre örneğin bir vatandaş avuç içini makineye koyduğunda ekranda avuç içi resmi ve o kişinin damar yolundan gelen bilgileri okuyan bir programdan çeşitli rakamlar ortaya çıkacak. Program saniyelik analiz sonrasında o kişiyle ilgili bütün bu bilgileri toplayarak hem rakamlardan hem de harflerden oluşan bir şifre ortaya koyacak.

Bu sistem parmak izinden çok farklı. Avuç içindeki damarların bir özelliğinden hareketle size ait bir algoritma çıkarıyor. Oraya sizin avuç içinizi kaydetmiyor. Parmağı bastığınızda oluşan iz gibi bir iz oluşturup onu kaydetmiyor. Size ait bir tür şifre çıkartıyor. Bu öyle bir şifre ki hiçbir insanın damar yapısından çıkarılan o manyetik şifrenin bir başka insanla örtüşmesi mümkün değil. İlk kayıtta o kişinin adı soyadı, bilgileri kimlik bilgileri sisteme giriliyor. Yani bu şifrenin kime ait olduğuna dair tanımlama yapılıyor. Bu bilgiler SGK’da depolanacak.

“İlginç Haberler” sayfasına dön