15 Ağustos.2011 Köse yazari Oruc -3

Kullanıcı avatarı
busem
8.Seviye Üye

Okunmamış mesaj

Misafir geldi geleli okurlarımdan farklı tepkiler alıyorum. Çizgimi bilenler, 'Bir bildiğin vardır ya hayır olsun... Bakalım nereye bağlayacaksın?' diyor.
Bilmeden yazılmaz. 'Meseleyi esastan ele almak elzem oldu'' cümlemi de hisseden hissetti. O nedenle içim rahat, siz de sabırla okuyun. İnanın reel politikada olan bitenler ve yazılabilenler dairesinden bakınca bu 'esas'' çok daha kapsayıcıdır. Ramazan ayındayız ve madem oruç nedir sorusu çevresindeyiz, misafirime ısrarla, bir süre daha oruç ve asıl manasına dair sorular yönelteceğim.
Sağ olsun, benim gibi bir aç cahili kırmıyor ve kadim bilgisiyle besliyor. Ben de size dilim döndüğünce aktarmaya çalışıyorum. Bazen ağır kaçıyor. İnanın ben de anlamakta zorlanıyorum. Ama biraz da zorlamalı anlamak için... Hadi... Söz onda gene... Nerede kalmıştık?
'Oruç nasıl bir ibadettir, Ramazan nasıl bir aydır?'' dedim.
'Ramazan, Kuran'ın indiği insanlık şehridir'' dedi ve gene beni şaşırttı. 'Nasıl, ne anlamda?'' dedim.
'Ay aslında karanlık bir küre. Ama Güneş'in ışıklarını aldığı ölçüde biz Dünya'dan bakanlara ışıklı görünüyor. Ay Dünya'nın, Dünya da Güneş'in etrafında sürekli döndüğünden, Güneş'in ışıklarını gün be gün ve dolunaydan dolunaya 30 günlük sürede dünyaya yansıtır. Bu yüzden biz Dünyalılar Ay'ın Güneş karşısındaki hallerini bir ay içerisinde her gün farklı bir nur olarak görürüz.'
'Yani yerküre üzerindeki bizler Ay'ı Güneş'e karşı her an farklı bir açıyla görüyoruz...'' dedim.
Gülümseyip, 'Doğru, o Ay ki Güneş'in ışığını her gün değişik seviyelerden alır ve yaklaşık otuz günlük sürede tüm hilalleri kendine toplar. Biz buna süre bakımından da ay' deriz. Bizim Türkçe'de ay dediğimiz süreye Kuran'da 'şehir' denmektedir. Onun için bu mübarek ayın adı Kuran'da 'Şehri Ramazan'dır.Bu neye benzer biliyor musun? Tıpkı aslında cansızken karanlık bir Ay küresine benzeyen bir beşerin (ham insan), hayat güneşinin ona ilahi nazarı karşısında ışıklı, kanlı canlı, alımlı tüm insani halleri bir ömür süresinde göstermesine benzer. O halde zahirdeki Şehri Ramazan insanın beşeriyetten olgunluğa canını kanını, tüm alımlarını aldığı o ilahi hayat güneşi yüzünden gelişip derece derece kamil bir insan olmasının misalidir. Onun için Hz. Peygamber 'Ramazan ümmetimin şehridir (ayıdır). Hakk onu ümmetime hediye etti derken aslında ümmetine hediye edilenin o güzel huylar toplamı ve ilahi marifetler aynası olan kendi hayatı olduğunu söylemiş oldu. O yüzden sen Ramazan dolunayını gördüğünde O'nun yüzünün güzelliğine işaret say. Ay senede bir ay olsun Ramazan hilalini gördüğünde o yüce Peygamber'in olgunluğundan sende bir hilalcik olsun ne varı ara. O dolunaya yaklaştıkça sen de senliğinde onun lütfundan ne ziyalar, belirtiler bulunduğunu ara. Gece bulamadığını gündüzde kazanmaya çalış. O nura engel olan beşeriyetinin doyumsuz zevk ve alışkanlık perdelerini açlık, susuzluk kazması ile kaz. Onu yarda aslında herkesin, her şeyin batınında yatan o berrak denize ulaş. O denizin saflık ve berraklığından sana o Güneş'in akisleri yansısın. Seni beşeriyet zindanından insanlık hürriyetine taşısın. Açlığın sana peygamber ekmeği, piran lokması olsun' dedi ve yine beni hüzün denizlerine salıp gitti...

“Günlük Gazete Başlıkları” sayfasına dön