Bitki Bakımı ve Bitkilerin Yetiştirilmesi

Kullanıcı avatarı
medusa
7.Seviye Üye
Mesajlar: 1639
Kayıt: 15 Ağu 2008, 15:27
Konum: Site Admini

Okunmamış mesaj

ÇİÇEK BAKIMI ve ÇİÇEKÇİ DEN ÇİÇEKÇİLİK BİLGİLERİ

Çiçek bakımı:

Çiçek bakımını yaz ve kış olmak üzere iki bölümde incelemek ve ona göre değerlendirmek gerekir.


Yazın Çiçek te Bakım Budama ve Sulama ile Başlayalım. Öncelikle budama kışın bittiği ve havaların ısınmaya başladığı dönemlerde ev bitkileri çiçeklerini uzamış ya da şekillendirmek istediğimiz çiçek dallarını budayabiliriz. Fakat budadığınız çiçek dalının kesilen uçlarının hava almasını engellemek için, soğuk herhangi bir donucu macunla çiçeğin dalının budanan bölümünü kapatmalıyız. Bu mum, soğuk silikon ya da benzeri maddelerle olabilir. Çiçekli bitkilerde budama ya da şekillendirme çiçekleri döktükten sonra yapılmalıdır.Yazın Çiçekte Toprak Değiştirme:

Saksının boyutunu çok fazla büyütmeden ve geniş olmayan en fazla bitkinin bulunduğu saksının bir boy büyüğüne dikmek daha doğru olacaktır. Çünkü çiçek kısa dönemde çok fazla büyümeyeceği için, çiçeği çok fazla kök yapmasına standart saksı engel olacak ve bitkinin üst tarafta gelişmesini tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Bu gibi durumlarda çiçekler eğer büyük saksıya dikilirse toprak haddinden fazla sulanacak ve çiçek dibinde fazla su kalacağından çiçek kökünde çürüme, bozulma ve solucan ile haşereler oluşacak bunlar bitkiye zarar verecektir. Zaman içerisinde bitki yapraklarında ve gövdesinde bozulmalar, çürümeler, sararmalar oluşacaktır. Çiçeğin boyutu anormal büyümeden saksısının boyutunu değiştirmek çiçeğe zarar verir.

Saksı Çiçeği Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Saksı çiçeğini dikmeden saksının altının delik olması, suyun akacak şekilde olması, önemli bir diğer husus ise saksının dibine mıcır taş dökülmeli ki saksı sulandıkça suyun akacağı delikler toprakla kapanmasın. Bitki ile boş saksı boyutları birbirine orantılı olmalı saksı çiçekten fazla büyük olmamalı bu konulara dikkat etmeliyiz.Kışın Çiçek Bakımı:

Çiçekler daha ziyade kışın bozulur sebebi ise havanın soğuması ve evlerde ve iş yerlerinde ısıyı standart bir derecede tutturamamamızdır. Pekâlâ, havalar soğudu diye çiçeklerimiz bozulacak mı?

Tabii ki hayır demeliyiz ama bunun için önlemler almak da bizlerin elinde. Ne yapmamız doğru olur derseniz bizden öneriler şu şekilde olacaktır:

Öncelikle kışın çiçekleri ısıtıcılardan ve soğuk alan bölgelerden uzak tutmamız gereklidir. Mümkünse ısıyı gündüz ile gece arasında eşit tutmalıyız ama şimdi siz diyeceksiniz ki akşam olduğu zaman firmamızı kapatınca biz ısıtıcıları da kapatıyoruz tabi ki kapatmanız size göre doğru olacak fakat çiçekleri de düşünürseniz gündüz 20 derecenin üzerinde olan iş ya da ev ortamınız akşam olunca 12 derecenin altına iniyorsa, çiçekleriniz bitkileriniz bozulacak ya da sararacaktır.

Burada hem tasarruf yapalım hem de çiçekli bir ortamda yaşayalım dersek çiçeklerin yaşamlarını sürdürmek için kışın en az 12 derecenin üstünde bulunduğumuz ortamın havasını tutmalıyız. Bu çok önemlidir

Fakat çiçeklerin bozulmasına başka sebeple rde vardır. Örneğin oturduğumuz ortamı havalandırmak için açtığımız camdan gelen hava da çiçeklerimizi, bitkilerimizi bozacaktır. içeriyi havalandırmanız çok doğal ama çiçeklerin bozulmaması için bitkiyi soğuk alan yerden almalıyız. Camınızı ya da kapımızı kapattığımız zaman soğuktan korumak için aldığımız çiçeğimizi eski ortamına tekrar aynı şekilde koymalıyız ve en önemlisi çiçeklerimizi kışın sulama yaparken kesinlikle çeşmeden aldığımız soğuk suyla sulamamalıyız. Çünkü çiçekler insanlar gibidir. Onlarda üşürler, soğuk su bitkiye verilmeden önce ısıtmalıyız. Tabii ki bu ısıtma suyun ılıması demek.Kaynar bir suyla çiçekler sulanmaz ılımış yani elimizi değdirdiğimiz zaman suyun elimizi ılık bir sıcaklık almasını ısrarla söylemememiz gerekli. ılık suyla kışın bitkileri sulamamız gerekli pekâlâ kaç günde bir diye soracaksınız çiçekler bulunduğu ortamda hava sıcaklığına göre sulanmalı.

Yazın ve Kışın Çiçek Sulanması:

Çiçekler bulundukları ortamdaki sıcaklığa göre sulanmalı. Çok sıcak olan bir ortamdaki çiçek daha fazla su ihtiyacı olacağından bitkiye çok su dökmeyeceğiz. Bitkiler haftanın belirli günlerinde sulanmalı. Bu günler kesinlikle değişmemeli ve sulayacağımız ölçek de değişmemeli. Bir gün bardakla bir başka gün sürahi olmamalı. Bitki aynı olduğu için su tüketimi de aynı olacağından bitkiye suyu aynı ölçekle ve aynı günde vermeliyiz. Çiçeği doğru suladığımız için bitkimizde solma sararma bitlenme olmayacak ve en önemlisi de üzülmeyeceğimizdir. Çiçeğin boyu büyük çiçeğin boyu kısa diye sulama şekli değişmez! Çiçekler daha ziyade toprakları kurudukça sulanmalı. Fakat sulamadan önce bitkinin toprağına elimizi batırmalıyız ve toprağı kontrol etmeliyiz. Eğer çiçeğin toprağı ıslak ise bitkiye su vermemeliyiz çünkü toprağın üzeri kuru olabilir. Fakat altı ıslak ise kesinlikle su dökmemeliyiz. Fazla su bitkileri bozar ki en çok şikâyetlerden biri de bu durumdur. Birkaç günlüğüne tatile ya da kızıma oğluma anneme gidiyorum ama ben çiçeğin altına büyük bir kapla su bırakıyorum derseniz o zaman çiçek kesinlikle bozulacaktır. Bu tarz uygulamalar çiçeklere yapılmaz. En doğru seçim, çiçeklerinizin sulanması için ya komşunuzdan ya da bina görevlinizden bu konuda destek almanızdır. Ayrıca çiçeklerin sulama gününü kesinlikle bitkinin yanına yazmalısınız ki sulama günlerini unutmayın ya da başkaları su verecekse sulama gününün hangi günü olduğunu bilsin.Çiçeği Suladıktan Sonrası:

Çiçeğin sulandıktan sonra bitkinin tabağında biriken su asla orda bırakılmamalı ve hemen dökülmelidir. Bitkinin tabağında kalan su belirli bir zamandan sonra kokar ve böcek yapar, çiçeklerinize zarar verir. Bu da dikkate alınması gereken bir başka husustur.Suyun Kalitesi Çiçeklerde Ne Kadar Önemli:

Çiçeklerde su kalitesi çok önemlidir. Mümkünse daha ziyade çeşmeden aldığımız suyu kaynatıp soğuduktan sonra kullanmalıyız. Büyük şehirlerde sularda klor olduğundan çiçeklerinize zarar verebilir onun için kaliteli su, çiçeklerinize daha fazla fayda sağlayacaktır.Kesme Çiçek Bakımı ( Vazo Çiçekleri Bakımı, Canlı Çiçek Bakımı ):

Kesme çiçeklerinizin ev, iş, otel, restoran gibi yerlerde çiçeklerinizi vazo ortamında nasıl uzun ömürlü tutabiliriz; Çiçekçinizden çiçeği isterken kesinlikle taze olmasını isteyin. Çiçeğin dibi kararmışsa o çiçeği almayın. Çiçekleri güneş ışığından ve sıcak ortamdan, sıcaklık veren ısıtıcılardan, soğutuculardan uzak tutun ve çiçeğinizin altını kesinlikle gün aşırı kesin. Keserken de düz değil yatay kesmeye dikkat edin. Mümkünse çiçek suyunu her gün değiştirin, çiçeklerinizin altındaki vazoları gün ışını toplayan vazolardan olmamalıdır. Bu tarz vazolar çiçeğinizin ömrünün uzun olmasına engel olur. Vazolarımızı seçerken daha ziyade suyu soğuk tutan vazolardan seçersek, çiçeklerimiz uzun süre vazolarımızı süslerler. Akşamları mümkünse odada tuttuğunuz çiçekleri sabaha kadar kapalı balkon ya da evin serin diğer bölümlerinde tutmanız da çiçeklerinizin vazoda uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Özelikle kesme çiçekler daha fazla soğuk ortamlarda uzun ömürlü oluyor bu dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır.

Bu Çiçek Bilgileri Bizim Deneyimimiz ve Fikrimizdir Uygulamak Sizin Tercihinizdir.Çiçeklerin Dili Rengine Göre Anlamları:

Halk dilinde çiçeklerin anlamları

Beyaz çiçek saflık ve temizlik anlamına gelir

Kırmızı çiçek aşk anlamına gelir

Pembe çiçek gönlüm sende anlamına gelir

Sarı çiçek sıcak sevgi anlamına gelir

Çiçekler daha ziyade veriliş şekline göre de değişirÖrnek: Gönül bağımızın olmadığı bir kişiye kırmızı çiçek verdik diye ona aşkı ilan ediyoruz anlamına gelmez çiçekler her zaman sevgiyi anlatır. Her nerde sevgi varsa çiçek ve çiçekçiler oradadır.Çiçekleri sizin için konuşturuyoruz.Çiçek sevgi barış ve huzur demektir.


“Süs Bitkileri ve Bahçe Bakımı” sayfasına dön