Yeni Honda Jazz 1.4 CVT

Civic resimleri, sıfır fiyatları, ikinci el piyasası, karşılaştırmalar ve kullanıcı yorumları
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
Japon üreticinin kendi pazarına 2001 yılında sunduğu JazzAvrupalı tüketici tarafından da büyük ilgi görüyor. Jazz'ınTürkiye macerasıysa geçtiğimiz yılın yaz aylarında başladı.. Sadece 1.4 litre 83 HP'lik benzinli motor seçeneğine sahipolan Jazz'da 7 ileri vitesli CVT şanzıman opsiyonel olaraktercih edilebiliyor. Honda Jazz, tüm Honda modelleri gibi3 yıl/100 bin km garantiyle satılıyor.

Gözü bir sınıf üstte
Jazz Honda'nın diğer modellerinden farklı bir tasarıma sahip.Ön tasarımında en dikkat çeken özellik yukarı yönlü çekikfarlar. Bu görünüm otomobilin markası bilinmese de bir Japonotomobili olduğunu hissettiriyor. Yandan incelendiğindeyseuzun yapı hemen hissediliyor. Arka yapıysa ağabeyi hatchbackCivic'i anımsatıyor. Büyük Jazz logosu arka tasarımın sıradışı unsurları arasında göze çarpan bir detay.
Resim
Değişken iç mekan
Jazz'ın iç mekanında kullanılan malzemenin kalitesi yüksek.Kapı döşemlerinde kullanılan kumaş ise rahatsızlık yaratabilir.Otomobilin orta konsolunun en üstüne havalandırma ızgaralarıve dörtlü flaşör butonu yerleştirilmiş. Müzik sistemi isedaha alta konumlandırlmış. CD çalarlı müzik sisteminin ergonomisimükemmel. En alttaysa havalandırma kumandaları bulunuyor.İç ve dış sirkülasyonu sağlayan kontrolör sürgülü ve birazeski moda. Jazz'ın 2450 mm'lik aks mesafesi küçük gelebilir.Fakat Japon üretici aracın içini öyle mantıklı düzenlemişki genel yapı hayli kullanışlı ve rahat hale gelmiş. Öndeve arkada yeterli diz mesafesi sunan otomobilin yüksek yapısıiç mekanı daha ferah hale getirmiş. Ayrıca arka zemin Civic'teolduğu gibi düz. Tüm koltukların ileri geri hareket ettirilebiliyorolması otomobilin iç mekanını değişken kılıyor. 380 litrelikbagaj hacmiyse yeterli düzeyde. Arka koltukların yatırılmasıile bu hacmi artırmak mümkün.

Jazztam 7 vitesli...
Jazz'ın motor kaputunun altında firmanın bir diğer modeliInsight için geliştirilen 1.4 litre 83 HP'lik motor görevyapıyor. Motor, Alfa Romeo modellerindekine benzer bir şekildesilindir başına çift buji teknolojisine sahip. Bu sayede yüksekekonomi sağlanmış. 5700 d/d'de 83 HP güç, 2800 d/d'de 119Nm tork üreten bu motor otomobili rahatlıkla sırtlıyor. Sahipolduğu 7 ileri vitesli CVT şanzıman ise motorla hayli uyumlu.Hızlı vites değişimi vadeden sistem bu işlemi sarsıntısızolarak gerçekleştiriyor. Direksiyon üzerinden manuel konumagetirilebilen şanzımanın kontrolü gösterge tablosundaki dijitalekran vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Testimiz süresince 6.2litre kurşunsız benzin tüketen Jazz 42 litrelik deposu ile600 km'lik menzile sahip.

Direksiyon yumuşak kalıyor
Honda'nın mini sınıftaki temsilcisi canlı tasarımı ve sunduğuperformans ile özellikle genç tüketicilere hitap ediyor. Boyutlarınagöre sunduğu iç mekan ise hayli geniş. CVT teknolojisine sahipotomatik şanzıman ise başarısıyla beğenimizi kazandı. Yeterliyol tutuş performansı gösteren otomobilin yüksek hızlardabile yumuşak kalan direksiyon sistemi güvensizlik yaratıyor.Çok zorlandığında önden kayan Jazz daha sonra arkasını kontrollüolarak bırakıyor. Jazz'ın ABS destekli fren sistemi 100 km/shızla giderken yapılan ani frende otomobili 39 metrede durdurabiliyor
Resim

“Civic” sayfasına dön