2010 model yeni Honda Civic HB 1.8

Civic resimleri, sıfır fiyatları, ikinci el piyasası, karşılaştırmalar ve kullanıcı yorumları
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Honda’nın kompakt sınıftaki hatchback’i Civic, özellikle tasarım yönünden gelecek zamanlardan günümüze gelmiş hissi veriyor. Önceki nesil Civic Hatchback sevilen ve tutulan bir model olmasına rağmen tasarım yönünden başınızı tekrar çevirip bakmanıza neden olmayacak kendi halinde bir tasarıma sahipti. Zaten kompakt sınıf gibi büyük kitlelere hitap eden sınıflarda sıra dışı tasarımlara imza atmak bir anlamda kumar niteliği taşır.
Resim
Sonuçta bu sınıf otomobiller ortalama kullanıcılar düşünülerek tasarlanır ve geliştirilir. 2005 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Civic Hatchback radikal tasarımıyla boy gösterdiğinde birçok kişi Civic’in bu şekilde seri üretime geçebileceğine fazla ihtimal vermemişti. Fakat kısa zamanda radikal tasarımlı konsept Civic’in neredeyse hiç değişmeden seri üretim olarak bantlardan inmesi şaşkınlık yarattı.
Resim
Modern tasarım


Otomobile dışardan bakıldığında geometrik formların bol miktarda kullanılmış olmasının yanı sıra, yatık burnu çevreleyen kaplama ve spoyler formlu arka cam dikkat çekiyor. Kama tarzında bir tasarıma sahip olan otomobilde sis farları ve egzoz çıkışlarının üçgen şekilleri ilginç görünümü kuvvetlendiriyor.Parlak renkli mızrak başını andıran plastik kapı kolları dokunduğunuzda biraz ucuz his veriyor. Kapıyı açıp sürücü koltuğuna kurulduğunuzda kendinizi uçak kokpitinde sanabilirsiniz. Modern görünümüyle beğeni toplayan konsol aslında kullanımda avantaj sağlamıyor. Hatta biraz karmaşık ve ergonomik yönden kusurları olduğu da söylenebilir. Mesela havalandırma kumandalarının direksiyon simidi tarafından perdelenmesi gibi.Civic Hatchback’i bu sınıftaki diğer otomobillerden ayıran en büyük özellik arka koltuklarda gizli. Honda Jazz’daki gibi katlanan arka koltuklar sayesinde iç mekan değişkenliği arttırılmış. Bu sayede arka koltuk minderi katlanıp saksı vb. yüksek yükler taşınabiliyor.Son dönemde popülerleşmeye başlayan düğmeli çalıştırma sistemi Civic Hatchback’te de var. Fakat bizce kullanım şekli biraz mantıksız. Motoru çalıştırmak için yapmanız gereken geleneksel metal anahtarı yuvasına soktuktan ve çevirdikden sonra direksiyonun solundaki start düğmesine basmak. Anahtarı çevirdikten sonra bir de düğmeye basmak zorunda olmak çalıştırma sürecini uzatıyor. Motoru stop etmek içinse düğmeye tekrar basmayın, çünkü motoru kapatma görevi anahtarda. Oysa ki diğer markalarda anahtar vazifesi gören kartı yuvasına yerleştirdikten sonra motoru çalıştırmak veya stop etmek için düğmeye basmak yeterli.Görüş açıları yetersizCivic Hatchback’in kullanımı sırasında en fazla rahatsızlık veren nokta ön çapraz ve arka görüş açılarının yetersiz olması. Gelelim kullanım keyfi veren yönlerine… Direksiyon tepkileri direkt olan otomobilin yol tutuş limitleri de başarılı. Direksiyon simidinin küçük olması ve ele tam oturması sportif hisleri kuvvetlendiren bir etken.Özellikle bozuk zeminli virajlarda zaman zaman arkadan kayma eğilimine giren otomobilde kullanılan elektronik sürüş destek sistemleri zor durumlarda üzerlerine düşen görevleri başarıyla yapıyorlar.Değişken supap zamanlamalı 1.8 litrelik 140 HP motor alt devirlerde çekiş sorunu yaratmazken, üst devirlerde sürücüsünün gerçek anlamda yüzünü güldürüyor. Test sürecinde elde edilen 9.5 lt/100 km’lik yakıt tüketimi 1.8 litrelik motor için fazla sayılmaz. Başarılı motor karakteristiğinin yanı sıra motorla uyumlu şanzımanın vites geçişlerinin net ve vites yollarının kısa olması da sürüş zevkini arttıran etkenlerden.
Resim

“Civic” sayfasına dön