Opel Combo Tour 1.6

Opel modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
İlkkez 1993 yılında Corsa B platformu üzerine geliştirilereksatışa sunulan Combo, Opel'in ticari araç segmentindekitemsilcisi olarak dikkat çekiyor. 2000 yılında Corsa modeliile birlikte yenilenen Combo ülkemize 1.7 litre 75 HPTDI ve 1.7 litre 65 HP dizel motor seçeneği ile ithalediliyor. Testini gerçekleştirdiğimiz binek versiyon ComboTour'da ise 1.6 litre 87 HP'lik bir dizel motor görevyapıyor.
Karoserve iç mekan
Corsa C platformu üzerine geliştirilen Combo Tour, ondan507 mm daha uzun. Combo Tour segmentindeki diğer rakipleriFiat Doblo'dan 163 mm, Renault Kangoo'dan 327 mm, CitroenBerlingo ve Peugeot Partner'dan ise 212 mm daha uzun.
Opel'in Portekiz'deki fabrikasında üretilen Combo Tour'larınön tasarımı aynı platformu paylaştığı Corsa ile aynı.Yağmur damlası formundaki farlar ve radyatör ızgarasınınüzerindeki büyük Opel amblemi ön tasarımın heyecan vericiunsurları arasında.
Yüksek B sütünuna sahip Combo Tour'un yan tasarımındafark edilen en önemli öğeler büyük aynalar oluyor. Combomodelinden farklı olarak çift sürgülü kapının kullanıldığıCombo Tour'un arka tasarımı oldukça sade.
Yükseğe konumlandırılan büyük stop lambaları bu sayedearkadan gelen sürücüler tarafından daha rahat görülüyor.Combo Tour'un iç mekanına girildiğinde ise ön tasarımgibi kokpit tasarımının da Corsa'dan alındığı anlaşılıyor.Malzeme kalitesinin orta seviyede olduğu kokpitin tasarımışık ve sade. Orta konsolun en üstüne radyo-teybin büyükdijital ekranı yerleştirilirken, havalandırma ızgaralarıve dörtlü flaşör düğmesi hemen onun altına konumlandırılmış.Bu bölümün altına ise müzik sistemi yerleştirilmiş.Direksiyondan da kontrol edilebilen müzik sistemininses kalitesi orta düzeyde. Havalandırma ve klima kumandalarıise en alta bulunuyor. Çakmak ve küllük ise vites topuzununhemen önüne yerleştirilmiş. Bu sebeple özellikle 1.3. viteste kullanım zorluğu yaşanabilir. Torpido gözününoldukça ufak olduğu test aracımızda tavana yerleştirilenraf bu açığı kolayca kapatıyor. Beş kişilik oturma düzeninesahip olan Combo Tour'da önde ve arkada diz mesafesifazlası ile yeterli. Hatta çok uzun boylu olmayanlarınarka koltuklarda bacak bacak üstüne atması bile mümkün.

Motorve performans
Combo Tour'un motor kaputunun altında 1589 cc hacminde16 supaplı bir motor görev yapıyor. 5400 d/d'de 84 HPgüç, 3000 d/d'de ise 138 Nm tork üreten bu motor altdevirlerde biraz cansız kalsa da 2500 d/d'den sonragücünü göstermeye başlıyor. Yaptığımız performans testlerindeCombo Tour ile 0'dan 100 km/s hıza 14.1 saniyede ulaştık.Bu süre bu yapıdaki bir araç için başarılı bir değer.Sessiz ve titreşimsiz çalışan motor yakıt tüketimi konusundada cimri olduğunu gösterdi. Testimiz süresince 100 km'de8.5 litre kurşunsuz benzin tüketen Combo Tour, 60 litrelikdeposu ile 705 km'lik bir menzile sahip.
Resim
Kullanımve konfor
Combo Tour tasarımı ve geniş iç mekanı ile uzun yolculuklarıseven büyük ailelerin tercihi olabilecek bir otomobil.Başarılı bir süspansiyon sistemine sahip olan ComboTour, yüksek yapısı sebebi ile uzun virajlarda birazyatsa da yol tutuş konusunda binek Corsa'yı aratmıyor.Fakat arka koltuklar ve bagaj boşken çok zorlandığındaarkadan kayan Combo Tour'u hassas direksiyon sistemisayesinde yeniden yoluna döndürmek kolay. İç mekanındaergonomik bir kusurun bulunmadığı Combo Tour 'da eleştirimizialan tek özellik olarak merkezi kilit sistemini gösterebiliriz.İç mekanda sürücü kilit butonuna bastırarak tüm kapılarıkilitlemek mümkün iken aynı butonu çekerek sadece sürücükapısı açılabiliyor. Bunun yerine cam açma kapama düğmelerininyanına bir buton yerleştirilse daha kullanışlı olurdu.ABS sisteminin opsiyonel olarak dahi alınamadığı ComboTour'u 100 km/s hızla giderken yaptığımız ani frende44 metrede durdurabildik. Bu mesafe ABS'siz bir araçiçin sınır seviyede.
Testiniyaptığımız Opel Combo Tour Comfort AC'nin anahtar teslimfiyatı 21.241.000.000 TL.
Resim

“Opel” sayfasına dön