opel meriva 1.8 cosmo

Opel modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Sportmen babalar için opel meriva ...
Resim
Opel'in yeni 'minivanı'ı Meriva markanın İspanya'dakitesislerinde üretiliyor. Corsa platformu üzerine geliştirilenotomobil dünya pazarına 1.6 litre 87 HP, 1.6 litre 100 HP,1.8 litre 125 HP benzinli, 1.7 litre 75 HP dizel motor seçenekleriile sunuluyor. Türkiye'ye ise sadece 1.6 litre 100 HP ve 1.8litre 125 HP'lik versiyonları ithal ediliyor. Testini gerçekleştirdiğimiz1.8 litrelik Meriva ailenin en güçlü versiyonu olarak dikkatçekiyor.

Corsa geni taşıyor
Meriva, Corsa platformu üzerine geliştirilmiş olsa da üzerindekiOpel logosu ve tavana yakın yerleştirilen stop lambaları dışındaküçük kardeşi ile hiç bir benzerlik içermiyor. Opel'in Vectraile başlattığı kare formlu farları sayesinde markanın modernkimliğini vurguluyor. 1.6 litrelik versiyondan farklı olarakkullanılan gövde rengi kapı kolları, koruma bantları ve koyurenkli arka camlar otomobile sportiflik hava katıyor. Tamponunalt köşelerine yerleştirilen ve etrafı alüminyum görünümesahip olan sis farları ise dikkat çeken detaylar arasındasayılabilir.
Resim
İç mekanda sihirbaz var
Meriva'nın iç mekan tasarımı markanın diğer modelleri ilebüyük benzerlik taşıyor. Vasat kalitede malzemelerin kullanıldığıön panel köşeli yapısı ile dikkat çekiyor. Orta konsolun üstbölümünde dijital bilgi ekranı bulunuyor. Onların altındaysahavalandırma ızgaraları bulunuyor. Tam orta bölümündeyse müziksistemi ve dijital klima konumlandırılmış.
Küllük ve çakmak ise kapaklı bir eşya gözünün arkasında bulunuyor.Vites kolunun önünde bulunan bardaklıklar demode olsa da çokkullanışlı. Meriva'nın iç mekanındaki en önemli özellik ise'FlexSpace' sistemi. Zafira'da kullanılan "Flex 7"sisteminden geliştirilen "FlexSpace" sistemi sayesindearka koltuklar çıkartılmadan sağa, sola, öne ve arkaya kaydırılabiliyor.Böylece Meriva her türlü yolculuğa ve yolcuya göre adapteolabiliyor. 350 litre bagaj hacmi sunan Meriva'nın arka koltuklarıyatırılmasıyla birlikte bu hacim 1410 litreye yükseliyor.

Şaşırtıcıperformans
Opel Meriva'nın motor kaputunun altında Corsa, Astra ve Vectramodellerinden tanıdığımız 1.796 cc hacminde üstten çift eksantrikliECOTEC motor görev yapıyor. Alt devirlerde bir hayli sakinkarakter gösteren motor devirler artıkça gücünü daha fazlahissettirmeye başlıyor. Yaptığımız performans testlerinde0'dan 100 km/s hıza 11.5 saniyede ulaştık. Otomobilin performansınıdizginleyen çekiş kontrol sistemi ıslak zeminlerde kalkışıkolaylaştırıyor. Ancak sistemi devre dışına çıkaracak birbuton bulunmuyor. Motorun alt devirlerdeki sakinliği ara hızlanmaölçümlerindeki süreleri uzattı. 80-120 km/s hızlanmasındabeşinci viteste elde ettiğimiz 14.9 saniyelik süre sollamalardavites düşürülmesinin daha güvenli olacağını kanıtlar nitelikteydi.Testimiz süresince 100 km'de ortalama 8.5 litre kurşunsuzbenzin tüketen Meriva 1.8 litrelik motoruna karşın çok müsrifolmadığını gösterdi. 53 litrelik deposu ile otomobilin menzili623 km.

Yol tutuş için sert süspansiyon
Meriva güçlü motoruyla performans, geniş iç hacmiyleyse ailelerinisteklerine yanıt verebilecek bir otomobil. Sert süspansiyonyapısı nedeniyle otomobil yere sağlam basıyor ve yoldan gelendarbeleri iç mekana yansıtmıyor. Ayrıca çekiş kontrol sistemivirajlarda otomobilin önden kaymasını dizginliyor. Ancak uzunvirajlarda arka kısım hafif hafif çizgisinden çıkabiliyor.Hassas direksiyon hareketleri ile otomobilin izine döndürülmesikolay. 100 km/s hızla giderken Meriva'yı 40 metrede savrulamadandurdurabilen fren sistemi kolay dozlanabilmesi ile taktirtopluyor
Resim

“Opel” sayfasına dön