2010 model Opel Tigra Twintop

Opel modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
İkiyüzlü sportmen
" Türk tüketicisinin '93 yılında ilk jenerasyonuyla tanıştıTigra modeli, oldukça yoğun talep görmüştü.
" Geçtiğimiz yıl ikinci jenerasyonuyla karşımıza çıkan Tigraselefi gibi markanın mini sınıftaki temsilcisi Corsa'nın platformunutaşıyor.
" Türkiye'de sadece 1.4 litre 90 HP ve 1.8 litre 125 HP benzinlimotorlarla satılan otomobilin Avrupa'da 1.3 litre 70 HP'lik dizelversiyonu da bulunuyor.
" 1.4 litrelik benzinli versiyonda Easytronic şanzıman seçeneğiopsiyon olarak satın alınabiliyor.

Güvenlik
Geçtiğimiz yıl Euro-NCAP testlerine tabi tutulan Tigra dört yıldızsonucuna ulaştı. Modelin karoseri önden çarpışma testinde yolcukafesine minimum deformasyon iletti. En kötü sonucun tespit edilebilmesiiçin ikinci test aracın üstü açık konumdayken gerçekleştirildi.BU pozisyonda tıpkı yandan çarpışma testinde olduğu gibi başarılısonuçlar alındı. Tigra, yaya güvenliği testinde sınıfı geçemedi.

İşlevsellik ve donanım
" Tigra'nın ikinci jenerasyonu bir önceki nesil gibi Corsa'nıniç mekanını taşıyor. Bu nedenle işçilik ve malzeme kalitesi açısındanzaafları var.
" Astra'dan tanıdık müzik sisteminin kullanımı kolay. Ses kalitesiysetatmin edici düzeyde. Müzik sistemi kontrollerinin direksiyon üzerindebulunması güvenliği artırıyor.
" Otomobilin ruhuna uygun olarak koltuklar daha büyük yanaldesteklerle güçlendirilmiş. Bu hızlı virajlarda bile sürücünün yerindenkaymasını engelliyor.
Resim
Sürüşİzlenim
Tigra'nın genel tasarımı, platformunu paylaştığı Corsa'dan oldukçafarklı. Ön bölüm bir sonraki nesil Corsa'nın izlerini taşıyor. Radyatörızgarası, takla barları ve tavanın C sütunundaki mat kromaj kaplamalardikkat çekici detaylar arasında. Otomobilin arka stop grubuysa AstraGTC'den emanet alınmış.
Tİgra iki kişilik bir otomobil ve yapısına uygun olarak gereklikullanım alanını kullanıcısına sunuyor. Bunun yanı sıra en büyükrakibi Peugeot 206 CC, çok tatminkar olmamasına rağmen dört kişilikkullanım alanı sunuyor. Tavan açık konumda otomobilin ön ve arkagörüşünde problem bulunmuyor. Ancak tavan kapatıldığı anda C sütunusebebiyle arka çapraz görüş sıkıntı yaratıyor. Tigra tavanı kapalıyken440 lt, tavanı açıkken 250 litre bagaj hacmi sunuyor. Bagaj kapağı,üzerinde yer alan bir buton sayesinde açılıp kapanıyor. Pratik olmayanbu yapının, metal tavan ve bagaj içindeki eşyaların güvenliği nedeniyletercih edildiğini tahmin ediyoruz.
Test otomobilimizde Opel'in uzun yıllardır kullandığı 1.8 litrehacminde ECOTEC ailesine mensup bir motor görev yapıyordu. 6000d/d'de 125 HP güç, 4600 d/d'de 165 Nm tork üreten motor, kısa vitesoranlarıyla kullanım zevkini artırıyor. 3000 d/d'ye kadar gücü hissedilmeyenmotor, bu devirden itibaren sportif sayılabilecek ruha bürünüyor.Egzoz sistemi sayesinde motorun sesi yeterli sportifliği sunuyor.Yaptığımız testte 0'dan 100 km/s hıza 10.5 saniyede ulaştık. Tigratestimiz süresince ortalama 9 litre kurşunsuz benzin tüketti. 45litrelik deposuyla menzili 500 km.
Otomobilin tavanını açmak için öncelikle tavanı ön bölüme bağlayankilitlerin açılması gerekiyor. Ardından sürücü kolçağındaki butonlatavan bagaj bölümüne gizleniyor. Kapamak içinse bu işlemler tersinegerçekleştiriliyor. Otomobilin sert süspansiyonları yere sağlambasmasını sağlıyor. Donanım listesindeki ESP sistemi güvenliği eldenbırakmıyor. Otomobilin fren sistemini başarılı bulduk. 100 km/shızdan durma konumuna gelmek için harcadığımız 37 metre yeterincekısa.
Resim

“Opel” sayfasına dön