2010 model opel vectra 1.9 CDTi Elegance

Opel modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
Makyaj yaramış
- Kompakt sınıfta mücadele veren Vectra ilk kez 1988 yılında tanıtıldı.1991 yılında Türkiye pazarına sunulan Vectra, geride kalan 18 yıldaGM'nin en başarılı modellerinden birisi oldu.
- Makyajlı Vectra Türkiye'de 1.6, 2.0 ve 2.2 litre benzinli, 1.9litre dizel motor tipleri, sedan, liftback ve station wagon karoserseçenekleriyle satılıyor.
- Vectra, Essentia, Elegance ve Comfort olmak üzere üç farklı donanımpaketiyle satışa sunuluyor. Ayrıca GTS modeli için özel donanımpaketi bulunuyor.
Resim
Güvenlik
2002 yılında EuroNCAP testlerine katılan Vectra dört yıldızlık birperformans gösterdi. Vectra'nın güçlü karoseri yolcularını başarıile korurken, önden çarpışma testinin ardından ön kapıda problemyaşanmadı. Test mankeninin göğsündeki basıncın yüksek olduğu tespitedilirken, ISOFIX çocuk koltuğu montaj noktalarının çalışmasıysabaşarılı bulundu.

İşlevsellik ve donanım
- Vectra'nın iç mekanı selefiyle farklılık göstermiyor. Malzemekalitesi yeterli düzeyde. İşçilik kusuru bulmaksa güç.
- Elektrikli kumandayla yön verilebilen deri koltuklar uzun yolculuklardabile sürücüyü yormuyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyonile birlikte sayısız sürüş pozisyonu ayarlanabiliyor.
- Açık renk döşeme ve geniş camlar aracın içinde ferah bir ortamyaratıyor.
- Otomobilin gösterge paneli kolay anlaşılır tasarımıyla sürücününgözlerini yormuyor.
- Yol bilgisayarı kullanımı kolay yapısı ve geniş kapsamıyla oldukçabaşarılı.
Resim
Sürüş İzlenimi
Opel'in bir klasik haline gelen modeli Vectra, yenilenen ön yüzüyleAlman üreticinin Astra ile başlattığı yeni çizgisinden izler taşıyor.Selefinin agresif görünen küt burnu, Yeni Vectra'da daha yumuşakhatlara ve çekik farlara bırakmış. Yeni Xenon farlar AFL sistemisayesinde hıza göre aydınlatacağı mesafeyi otomatik olarak ayarlayabiliyor.Yeni far sistemi aynı zamanda 30 metreye kadar yan tarafı da aydınlatarak,virajlarda güven veriyor. Gövde rengi tampona entegre sis farlarıve ızgaranın üzerindeki krom kaplama Opel amblemi otomobilin sportiftasarımını desteklerken, makyajlı Vectra'nın büyüyen boyutları dikkatçekiyor. 4611 mm ile selefinden 25 mm daha uzun olan Vectra'nı 2700mm'lik aks aralığının aynı kalması nedeniyle iç mekan hacmi de değişmemiş.Yan ve arka bölümün tasarımında da selefine göre büyük bir farklılıkgöze çarpmayan otomobilin, 500 litrelik bagaj hacmi de aynı kalmış.İç mekan tasarımında da yeni birşey göze çarpmazken, yine bu modeldede ergonomi kusuru bulmak güç.
Test aracımızda 1.9 litre hacminde dizel bir ünite görev yapıyordu.4000 d/d'de 150 HP güç ve 2000-2750 d/d aralığında 320 Nm tork üretenmotor alt devirlerden itibaren gücünü hissettiriyor. Zaten seriolan otomobil spor moduna geçildiğinde gerçek performansını ortayakoyuyor. Yaptığımız test sürüşünde 0'dan 100 km/s hıza 9.8 saniyedeulaşan otomobil en fazla 210 km/s sürate ulaşabiliyor. Sürüş tarzınauyumlu şanzıman sistemi sürücünün isteği doğrultusunda seri veyakonforlu kullanıma olanak tanıyor. Genel olarak sessiz çalışan dizelmotorun gürültüsü devir yükseldikçe artıyor. Testimiz süresince100 km'de 7 litre motorin tüketen otomobil 61 litrelik deposuyla871 km yol yapabiliyor. Ancak agresif sürüş tarzında yakıt tüketimiciddi oranda artış gösterebiliyor.
Aracın sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi yol tutuşa katkısağlarken, yoldan gelen hafif darbeleri iç mekana iletmiyor ve konforlusürüşe olanak tanıyor. Çift açılı dikiz aynaları ve geniş camlariyi bir görüş alanı sunuyor.
Selefinin güvenlik konusundaki başarısını koruyan makyajlı Vectra,100 km sabit hızda yapılan panik frende 38 metrede durmayı başararak,güven veriyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
Kabına sığmıyor
" '90'lı yılların başında bantlara giren Vectra serisi Almanüreticiyi orta sınıfta temsil ediyor. Bugün Opel showroomlarındayer alan üçüncü jenerasyon Vectra serisiyle 2002 yılında tanıştık.
" Opel Vectra Türkiye'de 1.6, 2.0, 2.2, 3.2 litre benzinli,1.9, 2.0 ve 3.0 litre dizel motor tipleri, sedan, liftback ve stationwagon olmak üzere üç farklı karoser seçeneğiyle satılıyor
" ESP ve park sensörü gibi donanımlarıyla dikkat çeken Vectra,Comfort, Design Edition ve Elegance isminde üç donanım seçeneğinesahip.
" Active Select olarak isimlendirilen otomatik şanzımansa opsiyonolarak satın alınabiliyor.
Resim
Konfor, İşlevsellik ve donanım
" Vectra'nın iç mekan kalitesi tatminkar seviyede. Ancak sınıfındadaha kaliteli malzemelerden yaratılan modeller mevcut.
" Orta konsolda toplanan kontrol butonları karmaşık bir yapıyasahip. Ayrıca yol bilgisayarı ve klima kontrolleri gözün yoldanayrılmasına neden oluyor. Bu güvenliğe gölge düşürüyor.
" Sinyal ve silecek kolu pratik kullanım özellikleriyle dikkatçekiyor.

Güvenlik
2002 yılında EuroNCAP testlerine tabi tutulan Vectra dört yıldızlıkbir performans gösterdi. Vectra'nın güçlü karoseri yolcularını başarıile korurken, önden çarpışma testinin ardından ön kapı problemsizolarak açıldı. Ancak test mankeninin göğsündeki basıncın yüksekolduğu tespit edildi. ISOFIX çocuk koltuğu montaj noktalarının çalışmasıysabaşarılı bulundu.
Resim
Sürüşİzlenimi
Vectra aradan geçen dört yılın ardından yaşlılık sinyalleri vermeyebaşladı. Otomobilin köşeli tasarım anlayışında Opel'in gelecek nesilotomobilleriyle ilgili ipuçlarını görmek mümkün. İç mekan kalitesitatmin ediyor. Klima ve yol bilgisayarını kontrol eden butonlarharicinde ergonomik bir kusur bulmak güç. Direksiyon sisteminintepkileri net. Hassasiyetiniyse başarılı bulduk. Yüksek bagaj yapısısebebiyle geri görüşü sorunlu. Ancak park sensörü bu handikabı ortadankaldırıyor. Otomobilin ön bölümünde sunduğu diz mesafesi yeterli.Ancak arka bölümde aynı oranda bonkör davrandığını söylememiz güç.500 litrelik bagaj hacmi fazlasıyla yeterli. Asimetrik katlanabilenarka koltuklar sayesinde hacmi 1050 litreye kadar yükseltmek mümkün.
Vectra'da Fiat ile ortaklaşa geliştirilen yeni nesil bir dizel motorgörev yapıyor. 4000 d/d'de 150 HP güç üreten bu motorun bir de 120HP'lik versiyonu bulunuyor. Motorun torkuysa 2000 d/d'de 320 Nm.Doğru vites tercih edildiğinde yüksek bir performans sunan otomobilibu disiplinde beğendiğimizi söylemeliyiz. Yaptığımız teste 0'dan100 km/s hıza 10.5 saniyede ulaştık. Çekiş kontrol sistemi erkendevreye girerek performansı törpülüyor. Vectra 1.9 CDTi testimizsüresince 7 litre motorin tüketti. 61 litrelik deposuyla menzili871 km. ESP sistemiyle donatılan test otomobilimiz yol tutuş konusundagüven verdiğini söyleyebiliriz. Ancak sistemin kapatılamaması sportifkullanım arzulayanların hoşuna gitmeyebilir. Orta sertlikteki süspansiyonsisteminin sunduğu konfor düzeyini yeterli bulduk. Vectra'nın frensistemi kullanıcısını üzmüyor. 100 km/s hızdan durma konumuna 38metrede geldik.
Resim

“Opel” sayfasına dön