2010 model opel vectra caravan 5 kapılı

Opel modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
demeye şahit ister!
2002 yılında yollara çıkan üçüncü nesil Vectra serisi üzerinegeliştirilen 'Caravan' (station wagon) sedan kardeşinden bir yılsonra tanıtıldı. Türkiye'de 2.0 litre 175 HP, 2.2 litre 155 HP,3.2 litre 211 HP benzinli, 3.0 litre 177 HP dizel motor seçenekleriylesatılan Vectra Caravan'ın Avrupa'da 1.8 litre 122 HP benzinli, 2.0litre 101 HP, 2.2 litre 125 HP dizel motorlu versiyonları da bulunuyor.

Sınıfının en büyüğü
Caravan'ın karoser tasarımı C sütununa kadar sedan kardeşiyle aynı.Ön bölümdeki kare formlu farlar markanın yeni tasarım anlayışınınilk örneklerinden. Otomobil yandan incelediğinde devasal boyutlarıhemen göze çarpıyor. İnce tasarlanan metalik tavan raylarıysa şıkbir bütünlük oluşturmuş. Arka kısım Audi'nin station wagon modelleriniandırıyor. Tamponun içine kadar inen büyük bagaj kapağı yüklemeyikolaylaştırırken, yan çamurluklara kadar dönen büyük stop grubudikkat çekici. 4820 mm uzunluğa sahip olan Caravan en büyük rakipleriolan Ford Mondeo SW (4804 mm) ve VW Passat Variant'tan (4682 mm)uzun. Yükseklik disiplininde de rakiplerine fark atan model birtek 1812 mm'lik genişliğe sahip olan Ford Mondeo SW'nin gerisindekalıyor.
Resim
Geniş iç mekan
Caravan'ın iç mekanı sınıfına nazaran vasat malzemelerle yaratılmış.Deri koltuklar ve direksiyon simidi bu hissi daha yoğun şekildehissettiriyor. Otomobilin orta konsolunun en üstünde büyük bir bilgiekranı bulunuyor. Havalandırma ızgaraları bu ekranın sağına ve solunayerleştirilmiş. Daha alttaysa müzik sistemi ve klima kumandalarıkonumlandırılmış. Sedan modelinde eleştirimizi alan klima ve yolbilgisayarını kontrol eden butonlar Caravan'da da korunmuş. Alışanakadar sistemi kullanmak için gözü yoldan ayırmak gerekiyor. Ön koltuklarındarahat yolculuk vadeden otomobilin arka kısmıysa Signum modeliniaratmayacak kadar geniş. Caravan'ın bagaj hacmi 530 litre. Bu hacimFord Mondeo SW'dan 10 litre küçük.
Resim
Ekonomikmotor
Caravan'da 3 litre hacminde common-rail teknolojisine sahip birdizel motor görev yapıyor. Signum ve sedan kardeşinden tanıdığımızbu motor 4000 d/d'de 177 HP güç, 1900 d/d'de 370 Nm tork üretiyor.Alt devirlerde biraz hantal kalan motor maksimum torkunu vermeyebaşladığı 1900 d/d'den itibaren gücünü hissettiriyor. Yaptığımıztestlerde 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede tamamladık. Son hızınıysa215 km/s olarak ölçtük. Tiptronik kullanım dışında modern bir özeliğibulunmayan otomatik şanzıman motorla uyum içerisinde çalışıyor veperformansı törpülemiyor. Ancak rölanti esnasında motora iletilengücün birden kesilmesi nedeniyle sarsıntı yaşanıyor. Testimiz süresince100 km'de ortalama 8.5 litre motorin tüketen Caravan dizel bir otomobiliçin müsrif görünebilir. Ancak otomobilin 3 litrelik motor hacmive 1685 kg'lık ağırlığı düşünüldüğünde bu miktar yüksek değil. 60litrelik deposuyla menzili 705 km.

Fren sistemi güvenli
Caravan geniş iç mekanı, performanslı ve ekonomik dizel motoruylailgi çekici bir otomobil. ESP Plus sistemine sahip model çok zorlandığındadahi izinden çıkmıyor. Süspansiyon sistemi görevini başarıyla yapıyorve darbeleri iç mekana yansıtmıyor. Caravan'ın bir diğer başarılıözelliği de hassas çalışan fren sistemi. Dozlaması kolay fren pedalınınyanı sıra 100 km/s'ten durma konumuna gelmek için harcadığı 37 metreoldukça başarılı.
Resim

“Opel” sayfasına dön