Yeni Opel Vectra GTS 3.2 V6

Opel modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Yeni opel vectra bağımlılık yaratabilir
Resim

Opel'in '90'lıyılların başında karşımıza çıkardığı Vectra tek bir cümleyleözetlemek gerekirse, hiç bu kadar iddialı olmamıştı. Daha öncetestini gerçekleştirdiğimiz 1.6 litre 100 HP ve 2.2 litre 147HP'lik kardeşlerine nazaran farklı bir sürüş karakterine sahipVectra GTS, tasarımıyla da bu iddiasını yineliyor. 218 HP'likgüçlü Vectra'nın 75 milyar lirayı aşan fiyatı ve yüksek yakıttüketimiyse katlanılması gereken en önemli dezavantajları...
Resim

Tasarımıyla tahrik ediyor
Vectra GTS dış görünümündeki sportif detayları ve liftbackyapısı ile diğer Vectra modellerinden ayrılıyor. Opel'ingelecek modellerinde kullanmayı planladığı tasarım anlayışınınizlerini taşıyan ön panel, siyah çerçeveyle koyulaştırılmışfarlar, petek formlu radyatör ızgarası ve ön tamponunaltındaki geniş hava girişi, göze çarpan en önemli detaylar...Yan bölümde kullanılan marşpiyeller ise sportif dış tasarımıdestekleyen unsurlar arasında. Liftback yapı ise sedanversiyona nazaran bambaşka bir görünümün yaratılmasınayardımcı olmuş. Tahrik edici diğer bir öğeyse kromaj kaplamalıçift egzoz çıkışı. Otomobilin arka camla birlikte açılabilenbagajı 500 litrelik hacmi ile her türlü kullanım içinyeterli yer sunuyor.
İçi de dışıkadar sportif
Vectra GTS'in dış mekanındaki sportif çizgi iç mekanada yansımış. Öncelikle daha kaliteli malzemeden imaledilmiş bir iç mekanla karşılaştığımızdan bahsedebiliriz.
Kromaj çerçeveli gösterge tablosu, özel vites topuzuve kokpit bir uçtan bir uca çevreleyen kromaj bant içmekanın sportif öğeleri arasında yer alıyor. Kokpitinorta bölümünün en üstüne büyük bir bilgi ekranı yerleştirilmiş.Havalandırma ızgaraları bu ekranın iki yanına konumlandırılmış.Bu bölümün hemen altında ise Opel'in klasikleşen devboyutlardaki müzik sistemi yer alıyor.
Müzik sisteminin gözü yoldan ayırmadan direksiyon üzerindenkumanda edilebiliyor olması güvenlik açısından olumlubir özellik. Klima kumandaları bunun hemen altında.Küllük ve çakmak ise en alta bölümde bulunuyor. Klimanınkullanımıysa kolay değil. Sadece faal hala getirmekgibi basit bir işlem için ciddi sayıda butona basmakgerekiyor.
Resim
Homurtusu'gaza' getirmesin
Vectra GTS'in motor kaputunun altında ipini koparmayaaday bir performans motoru bulunuyor. 3.2 litre hacmindekibu V6 motor, Opel ailesinin ürün yelpazesindeki en güçlümotor olma özelliğini taşıyor. 6000 d/d'de 218 HP güç,3400 d/d'de 290 Nm tork üreten motor, alt devirlerdenitibaren gücünü fazlasıyla hissettiriyor. Bas bir sesineşliğinde hızlanan motoru yüksek devirlerde dinlemeksürücüyü adeta kamçılıyor. Vectra GTS'te Opel'in ActiveSelect ismini verdiği yeni bir otomatik şanzıman kullanılıyor.Hızlı ve sarsıntısız vites geçişleri ile taktirimizitoplayan bu şanzıman otomobilin performansını gölgelemiyor.Yaptığımız performans testlerinde Vectra GTS ile 0'dan100 km/s hıza 8 saniyede ulaştık. Ara hızlanma ölçümlerindeise 60-100 km/s hızlanmasını 5.3, 90-120 km/s hızlanmasınıise 5.5 saniyede tamamladık. Bu yüksek performansınkarşılığıysa doğal olarak yüksek yakıt tüketimi. Testimizsüresince 100 km'de ortalama 13 litre kurşunsuz benzintüketen Vectra GTS, 61 litrelik deposu ile 469 km'likmenzile sahip.

Sportifkullanımı sevenlere özel
Vectra GTS sunduğu yüksek performans ile hem büyük hemde güçlü bir otomobil arayanların ilgisini çekebilecekbir model. GTS'in süspansiyonunu sedan kardeşlerinegöre 20 mm alçaltırken, amortisör ve yay sertliğinide artırılmış. Bu sayede rayda ilerler gibi hareketeden otomobili ESP Plus ve çekiş kontrol sistemi TCPlus'ın da katkısı ile yoldan çıkarmak neredeyse imkansız.Bu sistemler kapatıldığında ise arkasını bırakma eğilimindeolan otomobili hassas çalışan direksiyon sistemininyardımı ile yoluna döndürülebiliyor. Otomobilin frenleritestimiz süresince ortalama bir performans gösterdi.100km/s hızla giderken yapılan ani frende Vectra GTS'i40 metrede güvenli olarak durdurabildik.
Resim

“Opel” sayfasına dön