2010 model Mazda6

Mazda modelleri ve bu modellerle ilgili paylaşımlar, sıfır fiyatları, ikinci el fiyatları ve kullanıcı yorumları...
Kullanıcı avatarı
ukaLa
8.Seviye Üye
Mesajlar: 2574
Kayıt: 10 Ağu 2009, 00:41
Konum: Ŀỉfé ỉδ ηo† ά qάmé

Okunmamış mesaj

Resim
Avrupalırakipleri ile mücadele gücünü Premacy modeli ile artıranMazda, yeni Mazda6 modeli ile bu yarışı bir basamak üstetaşıyor. Markanın orta segmentteki modeli 626'nın yerininalan Mazda6, ilk kez bu yıl düzenlenen Cenevre OtomobilFuarı'nda tanıtıldı. Türkiye'ye temmuz ayından itibarensadece 2.0 litre 141 HP'lik benzinli motor seçeneğiyleithal edilen Mazda6'nın yurt dışında bu motora ek olarak1.8 litre 120 HP, 2.3 litre 166 HP ve 3.0 litre 222 HPbenzinli, 2.0 litre 136 HP dizel motor seçenekleri bulunuyor.
Ailesedanından çok spor otomobile benziyor
Mazda'nın 'Zoom Zoom' ismini verdiği tasarım anlayışınıtemsil eden Mazda6, halefine göre çok daha çekici vesportif bir model. 4670 mm'lik uzunluğu ile VolkswagenPassat ve Ford Mondeo hariç tüm rakiplerinden uzun olanMazda6, önden incelendiğinde Japon kimliğini çekik incefarları ile vurguluyor. V şeklindeki büyük radyatörızgarası ve ortasındaki büyük Mazda logosu ön tasarımındikkat çekici detayları arasında. Mazda6 yandan incelendiğindeise arka kapı kolu olmasa adeta spor bir coupeyi andırıyor.Otomobilin en şık bölümü ise çoğu kişinin hemfikir olacağıgibi arka tasarımı. Bir diğer Japon üretici Lexus'ünmodellerini anımsatan saydam stop lamba grubunun kullanıldığıbu bölüm gece gündüz meraklı gözlerin ilgisini çekiyor.Mazda 6'nın arka camla birlikte açılabilen bagajınınhacmi 492 litre. Arka koltukların yatırılması ile buhacmi daha da yükseltmek mümkün.

İçmekan tam Avrupalı
Mazda 6'nın iç mekanına girildiğinde büyük bir sürprizile karşılaşılıyor. Malzeme kalitesi ve tasarımıylabir Japon otomobilinden çok Avrupalı otomobilli andırıyor.Otomobilin orta konsolunun en üstüne kokpitle uyumluolacak şekilde tasarlanan kapaklı bir göz konmuş. Bugözün altında ise yol bilgisayarı, müzik sistemininbulunduğu bilgi ekranı bulunuyor. Daha altaysa sırasıylahavalandırma ızgaraları ve müzik sistemi konumlandırılmış.Direksiyon üzerindeki küçük butonlar yardımı ile dekontrol edilen Bose marka müzik sisteminin ses kalitesiüst düzeyde. Orta konsolun en altınaysa Alfa Romeo modelleriniandıran dairesel klima kumandaları bulunuyor. Alüminyumgörünümlü plastik malzemeyle kaplanan orta konsol, gecesürüşlerinde sahip olduğu etkileyici ışıklandırmaylabirlikte harika bir görüntü oluşturuyor. Büyük boyutlarısayesinde Mazda6, ön ve arka bölümde yeterli diz vebaş mesafesini sunan otomobil rahat yolculuklar vaatediyor.
Resim
Güçher türlü kullanım için yeterli
Mazda6'nın motor kaputunun altında 1999 cc hacmindedört silindirli 16 supaplı bir motor görev yapıyor.6000 d/d'de 141 HP güç, 4500 d/d'de ise 181 Nm torküreten bu motor alt devirlerden itibaren gücünü hissettiriyor.Yaptığımız performans testlerinde Mazda6 ile 0'dan 100km/s hıza 9.5 saniyede ulaştık. Ara hızlanma ölçümlerindeyse60-100 km/s hızlanmasını dördüncü viteste 10.5 sn'de,90-120 km/s hızlanmasınıysa dördüncü viteste 8.3 sn'degerçekleştirdik. Bu sonuçlar ışığında Mazda6 ile sollamalarınne kadar problemsiz olacağı ortaya çıkıyor. Testimizsüresince 100 km'de ortalama 8.5 litre kurşunsuz benzintüketen otomobil 64 litrelik deposu ile 753 km'lik menzilesahip.

Mazdayeni modeliyle 'yeni çağı' yakalamış
Mazda6 orta segment bir otomobil almayı düşünenlerinlistesine girmeye aday bir otomobil. Halefine göre ağırlıkmerkezi aşağıya çekilen Mazda6, elektronik çekiş kontrolsistemlerinin yardımı ile başarılı bir yol tutuşa sahip.Direksiyonun solundaki buton yardımı ile elektronikçekiş kontrol sistemi devreden çıkarıldığındaysa çokzorlandığında arkasını kontrollü olarak bırakıyor. Fakathassas direksiyon sisteminin yardımı ile aracı tekraryoluna döndürmek güç değil. Otomobilin iç mekanındakullanımı problemli bir kumanda yer almıyor. Mazda6'nınABS, EBD ve EBA destekli fren sistemi 100 km/s hızlagiderken yapılan ani frende otomobili 37 metrede sorunsuzolarak durdurmayı başardı. Bu mesafe rakiplerini korkutacakkadar iyi bir değer.
Resim

“Mazda” sayfasına dön