Cv Nedir? iş Başvurularındaki Cv 'in Türkçe Anlamı

Hiç bir kategoriye girmeyen konuların tartışılabileceği yer
Kullanıcı avatarı
Jazz
2.Seviye Üye
Mesajlar: 114
Kayıt: 27 Ağu 2011, 15:30

Okunmamış mesaj

Özgeçmiş Anlamı Nedir?
CV'nin anlamı nedir?

Resim

Kim Milyoner olmak yarışmasında da sorulan bu soru yarışmada Yaşamyolu olarak doğru bulundu. Peki iş başvurularında istenen cv nin gerçek anlamı nedir işte Circulaum vitae anlamı ve gelişim süreci..

Circulaum vitae, özgeçmiş; genellikle iş başvurularında istenen, başvuran kişinin eğitim, iş deneyimleri gibi konuları detaylarıyla açıklayan yazı.
cv; cv kıslatma. İngilizce curriculum vitae kelimelerinin kıslatmasıdır. özgeçmiş, hal tercümesi demektir.

CV Sözcüğünün İngilizce Dilinde Anlamı ve Gelişmesi

İngilizce Dilinde CV yazılışı birden çok anlama gelir. Bu anlamlardan biri enteresandır; Cv. Bu iki harfin Latince ve de sayı olduğunu düşürseniz; 105 (yüzbeş) anlamına gelen “sentum çinki” diye okumanız gerekir.Türkiyede kulaktan dolma olarak kullanılan deyim ise, Latin kökenli iki sözcükten oluşur, ‘Curriculum Vitae’ (İngilizce ‘körrikûlum vitay’ olarak okunur).
Cur·ric·u·lum Latince ‘seçilen yol, seçilen ardarda gelen olaylar dizisi, yarış, koşu sahasında bir tur anlamlarına’ gelir. Vitae (“vitay” okuyun) Latince ‘yaşam, iş geçmişi, yaşam biçimi’ anlamlarına gelir.
İki sözcük birlikte ‘yaşam özgeçmişi’ anlamında ilk kez 1050 yıllarında ‘curriculum vitae’ olarak kullanılmıştır. Yirminci yüzyılın hızlı yaşama temposu bu sözcüğü de kısaltma yoluna gitmiş ve CV (İngilizce sivi okunur) olarak söylenmeye başlamıştır.ilgili kelimeler: cv nin anlamı,cv nin türkçesi,cvnin türkçesi,cvnin kelime anlamı nedir,iş başvurularındaki cw açılımı,cv nin kelime anlami,cv nin anlamı nedir,cv nin anlami ne demek,cvnin anlaı,cvnin anlamı,cv anlamı,Circulaum vitae kelime anlamı,iş başvurularında cv anlamı,circalaum vitale ne demek,

“Serberst Kürsü” sayfasına dön