Mavi Kelebekler Dizi Konusu

Türkiye de gösterilen yerli diziler, fragmanları, izleyici yorumları ve dizi severlerin tartışma alanı
Kullanıcı avatarı
Elif_Ce
8.Seviye Üye
Mesajlar: 4792
Kayıt: 20 Ara 2009, 17:17

Okunmamış mesaj

1990′lı yıllarda Bosna Hersek'te yaşanan katliamın dizisi çekiliyor. TRT 1′de yayınlanacak dizinin adı ise Mavi Kelebekler.

Aslında Bosna Savaşı, daha önce de TV'de dizi olarak karşımıza çıkmıştı. 2008 yılında gazeteci Soner Yalçın ve Cüneyt Özdemir'in yapımcılığında ‘Ölüm Çiçekleri' adıyla ekrana gelen yapım, Star Tv'de bir süre yayınlandıktan sonra yeterli ilgiyi göremediği için yayından kaldırılmıştı.TRT'de ekrana gelecek olan Mavi Kelebekler'in tanıtımı şöyle:

Yer; Bosna-Hersek…

Tarih; 6 Nisan 1992… Bosna Savaşı…

Aslında, tarihler 14 Eylül 1995'i gösterene dek sürmüş, acımasız bir katliam… Üç yılı aşkın süren savaşta yaklaşık 200. 000 insan ölmüş, 2 milyon kadarı da yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır.

Savaşın ortasında, bin bir güçlüğe rağmen onuruyla ayakta kalmaya çalışan dört insan: Murat, Aida ve Marko… Bir de Derya… Kader aldanmaz aynı toprağın çocukları olduğuna ve gün olur hain bir kurşun düşer, hayatlarının tam ortasına.

İşte bu dörtlünün ilişkilerindeki çelişki ve çıkmazlarla, dönülmez yollarla örülüyor dizinin bölümleri. Yaman çelişkilere, savaşın kanı ve barutun kokusu eklenince, alışılmışın dışında olaylar zinciriyle çevrili bir seyirlik çıkıyor ortaya.

Savaşla iç içe, üç yıl yaşamış mağdur ve mazlum diğer kişilere gelince; onlar da yine Bosna'dan ve Türkiye'den… Anne ve babaları, kardeş ve akrabaları, dost ve yakınları… Çetnikler, keskin nişancılar ve savaşı yöneten yüksek rütbeli komutanlar!

Savaşlar er ya da geç biter. İnsanlık için bitmeyen savaş, asıl o zaman başlar. Bir çok başarılı televizyon programına imza atmış olan Sinevizyon firmasının yapımı olan dizinin senaryosunu Müjdan Kayserli yazdı, yapımcılığını Hatice Soysev, yönetmenliğini Yasemin Türkmenli ve müziklerini Kıraç'ın yaptığı ‘MAVİ KELEBEKLER' TRT1 ekranlarında olacak.

“Yerli Diziler” sayfasına dön