Atatürk'ün Hareketli Robot Heykeli Yapılıyor

Yurttan,Dünyadan Aradiginiz Bütün Haberleri Paylasabilirsisniz.
Kullanıcı avatarı
Jazz
2.Seviye Üye
Mesajlar: 114
Kayıt: 27 Ağu 2011, 15:30

Okunmamış mesaj

Atatürk'ün robotunu yapıyorlar - 18 Kasım 2011
Atatürk'ün robotunun özellikleri

Resim

Atatürkün hareket reden robot heykeli yapımına Amerika’da başlandı.Boyu 1.70 cm olacak heykelin boyutları Atatürk’ün aynı boyunda olacak. 25 Aralık’a kadar yetiştirilmesi planlanan heykel, oturup kalkma, el ve başını oynatma, göz kırpma özelliğine sahip. Atatürk’ün sesinden Nutku okuyacak. Kendirli Kilisesi’nde Atatürk’ün Gazianteplilere seslendiği balkona konulması kararlaştırıldı.Aslında bu şekilde planlanmayan bu robot hetkelin öyküsü şu şekilde başLandı.
Gaziantep Belediye Başkanı Güzelbey, ABD’li ekibe özel bir Atatürk heykeli için sipariş verdi. Heykel Atatürk’e benzemeyince Güzelbey, Eskişehir’in patronu Büyükerşen’den yardım istedi.

AK Partili ve CHP’li iki belediye başkanı, Atatürk heykeli için el ele Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 25 Aralık’taki Gaziantep’in Kurtuluş Günü için bir sürprize karar verdi. Güzelbey, içindeki robot sayesinde hareket imkanı sağlayan Atatürk heykeli için Florida’daki bir ekibe sipariş verdi. Özel ekip işe koyuldu.

BÜYÜKERŞEN EL VERDİ

Özel ekip işe koyuldu ama heykel Atatürk’e benzemedi. Güzelbey de bu konuda uzman olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den yardım istedi. Güzelbey, ‘Atatürk heykelleri konusunda büyük çalışmalar yapan Büyükerşen’den yardım istedim. Heykel için kaynak ayırdık. Başkan yoğun programına rağmen kıramadı ve benimle Amerika’ya geldi. Yılmaz başkanın yaptığı çalışmalarla heykel Atatürk’e benzetildi. Gaziantep’e getirilişini heyecanla bekliyoruz.’ dedi.

Güzelbey’i çok sevdiğini ve kıramadığını belirten Büyükerşen ise şunları söyledi: ‘Bizim için hizmette parti ayrımı yok. Hele konu Atatürk’se hiç düşünmem. Güzelbey çok iyi dostum. ABD başkanları için yaptırılan ve robot sayesinde hareket eden slikondan üretilen heykellerden yaptırmak istemiş. Amerikalı ekip heykelin fotoğrafını göndermiş. Ancak Atatürk’e benzemediğini görünce Amerika’ya gidip çalışma yapmamı rica etti. İki gün geç saatlere kadar çok yoğun çalıştık. Son halini çok merak ediyorum’ dedi.

ATATÜRK İLE AYNI ÖLÇÜDE OLACAK

1.70′lik heykelin boyutları Atatürk’le bire bir aynı olacak. 25 Aralık’a yetiştirilmesi planlanan heykel, oturup kalkma, el ve başını oynatma, göz kırpma özelliğine sahip. Atatürk’ün sesinden Nutku okuyacak. Kendirli Kilisesi’nde Atatürk’ün Gazianteplilere seslendiği balkona konulması kararlaştırıldı

“Haber Dünyasi” sayfasına dön