16 Kasım Dünya Koah Günü

Yurttan,Dünyadan Aradiginiz Bütün Haberleri Paylasabilirsisniz.
Kullanıcı avatarı
busem
8.Seviye Üye
Mesajlar: 4594
Kayıt: 27 May 2008, 14:09
Konum: PaTRoN

Okunmamış mesaj

Koah günümüzde oldukça yayılan ve sağlığı büyük ölçüde etkileyen bir akciğer hastalığıdır. Dünyanın öldürücü ilk 4 hastalığından biri sayılıyor. Bu hastalığın tehlikelerine dikkat çekmek için 16 Kasım tarihi Koah Günü ilan edildi.

Koah Hastalığının az bilinmesinin nedeni sigara kullanan insanların balgam ve öksürük şikayetlerinin sigara dumanından kaynaklandığını zannetmeleridir. Bu durumda Koah geliştiriyor.

Ayrıca diğer dikkat çeken bir husus hasta olan on kişiden dokuzu bu hastalığa yakalandıklarının farkında bile değil.

Koah Hastalığın Belirtileri

Hastalığın belirtileri sabahları öksürük ve balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum.

Koah hastalığında belli bir süreye kadar geriye dönülebiliyor, tedavisi mümkün olabiliyor. Ancak hastalık çok ilerlemiş ise geri dönüşüm imkanı oldukça zor.

Hastalık sadece sigara içenlerde görülmüyor. Doğuştan kronik olarak da rastlanabiliyor. Ayrıca kırsal kesimlerde tezek yakan evlerin fertlerinde de görülebiliyor.

Peki Koah Neden Fazla Tanınmıyor?

Koah uzun yıllardır olan bir hastalık, hafif vakaların atlanmasından ve önemsenmesinden fazla tanınmıyor.Belirtileri sigara içilmesinden kaynaklanan tipik rahatsızlıklar gibi algılanıyor.Bu hastalığın tanınması ve hastalığa dikkat çekilmesi için 16 Kasım Koah Günü ilan edildi.

“Haber Dünyasi” sayfasına dön