Ayasofya'nın bir sırrı daha ortaya çıkıyor

Kullanıcı avatarı
Elif_Ce
8.Seviye Üye
Mesajlar: 4792
Kayıt: 20 Ara 2009, 17:17

Okunmamış mesaj

Ayasofya'nın bir sırrı daha artık sır olmaktan çıkıyor. Şimdiye kadar görülemeyen dünyanın bilinen en büyük "vaftiz havuzu' ziyarete açılıyor...

Resim

"HAVUZ VAFTİZHANENİN ORTASINDAYDI"

Vaftiz Havuzu'nun tarihi hakkında bilgiler veren Haluk Dursun, "Havuz önce vaftizhanenin ortasındaydı. Ancak vaftizhane türbeye dönüştürülürken, havuzun anakubbenin ortasından kalkması lazımdı. O dönemde havuzu kırmadan getirip avluya koymuşlar. Vaftiz Havuzu anakubbenin ortasındaymış. Havuzu o dönemde buraya avluya almışlar. 2010 restorasyon çalışmaları sırasında Vaftiz Havuzu temizlendi" şeklinde konuştu.

"VAFTİZ HAVUZU"

Ayasofya'nın inşa edildiği Justinianus Dönemi (M.S.6 Y.Y.) ve bir iddiaya göre önceki dönemlerden kalma vaftizhane 1453'ten sonra camiiye çevrilen Ayasofya'nın iç aydınlatmasında kullanılan kandillerin yağ deposu olmuştu. 1639'da vaftizhanenin içindeki büyük "Vaftiz Havuzu", vaftizhane avlusuna çıkartılmış, vaftizhane alanı Sultan 1. Mustafa'nın buraya gömülmesiyle türbeye dönüştürülmüştü. Ayasofya'nın 1935'de müze olarak faaliyete geçmesinden sonra 1943'de avlu bölgesinde yapılan araştırma kazısında yekpare mermerden oyulmuş vaftiz havuzu ortaya çıkarıldı. Vaftiz Havuzu'nunun dıştan uzunluğu 3.32 metre, dıştan genişliği 2.52 metre, dıştan yüksekliği 1.51 metre, içten uzunluğu 3.26 metre, içten genişliği 2.52 metre, içten derinliği 1.16 metre, basamak yüksekliği 1.16 metre. Doğu Roma - Erken Hristiyan sanatının bütün özelliklerinin yansıtan bu büyük havuzun bulunduğu vaftizhane atriumunda Osmanlı Dönemi'ne ait Bizans Sanatının sütun ve mermer örnekleriyle beraber görülebilecek.

“Genel Tarih” sayfasına dön