Ramazan Şerif Ayının Fazileti

Kullanıcı avatarı
Elif_Ce
8.Seviye Üye
Mesajlar: 4792
Kayıt: 20 Ara 2009, 17:17

Okunmamış mesaj

Ramazan Şerif Ayının Fazileti

Hicri ayların dokuzuncusu, üç ayların sonuncusu ve farz olan orucun tutulduğu ay. Ramazan yanmak demektir, çünkü bu ayda oruç tutan ve tövbe edenlerin günahları yanar, yok olur.

Ramazan ayı gelince, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır. (Hadis-i şerif-Buhari)

Kim Ramazan-ı şerif ve Kurban bayramı gecelerini ihya ederse; kalblerin öldüğü gün, onun kalbi ölmez. (Hadis-i şerif-Kitab-ü Metcer-ür-Rabih)

Kuranı Kerim ve hadisi Şeriflerde beyan olunduğuna göre Ramazanı şerif ayının fazileti sayılmayacak kadar çoktur.İnanarak ve sevabını Allahtan ümit ederek bu ayda oruç tutanların geçmiş günahları bağışlanır.Bu ayda zikir meclislerinden bir mecliste bulunana attığı her adım için senenin tamamını ibadetle geçirmiş sevabı verilir.Yine bu ayda anne ve babasına iyilik edene cenabı hakk refet ve rahmetle nazar eder.Ramazanda bir müminin ihtiyacını giderenin Hz.Allah binlerce hacetini giderir..
Bunun için attığı her adımızda yetmiş hasene yazılır, yetmiş hatası bağışlanır.

Ramazanı şerif, Kuranı kerimin inzal edildiği bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesinin içinde bulunduran mübarek bir aydır.Bu ayda eda edilen nafilelere farz sevabı verilir.Farzlara ise yetmiş farz sevabı verilir.Bu ayda müminlerin rızıkları çoğaltılır.Bu ayda bir mümine iftar ettiren, bir köle azat etmiş gibi sevap kazanır.Bütün ramazan gecelerinde melekler onun için istiğfar ederler.

Bu ayda cenabı hakk müminlere orucu farz kılmıştır.Oruç tutan müminler için iki sevinç vardır.Biri dünyada iftar anında ,diğeri de ahirette rabbine kavuştuğu zamandadır.Oruç tutanların sevabını bizzat rabbimizin vereceği müjdelenmiştir.

Bu aya ramazan ismi verilmesi bu ayda günahlar mahvedildiği içindir.Ramazan kelimesini meydana getiren harflerde ayrı ayrı manalara delalet ederler.(ra) rızayı ilahiyyeye (mim) mağfirete (dad) daman yani ilahi garantiye (elif) ülfete (nun) nailiyete delalet eder.

Bu mübarek ay kuranın inzal olduğu ay olması hasebiyle Kuranı Kerimi çok okumaya gayret etmeli,ibadet ve taati çoğaltmalıdır.İnsanların maddi manevi ihtiyacları için hayru hasenat yapmaya gayret etmelidir.

“Ramazan-ı Şerif” sayfasına dön