Kozmetik Alırken Bilmeniz Gerekenler!

Bayanların moda bölümü
Kullanıcı avatarı
PcMonSTeR
Site Yöneticisi
Mesajlar: 329
Kayıt: 25 May 2008, 12:51
Konum: Site Admini

Okunmamış mesaj

Memorial Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarı Sorumlusu Uz. Dr. Nilgün Tekkeşin, kalitesiz kozmetik ürünlerin zararlarını ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Dr. Tekkeşin, "kozmetiklerin içerdiği boya ve kokular nedeniyle bazı kişilerin gözde sulanma, kızarıklık, deri de hassasiyet gibi alerjik reaksiyonlar gelişebildiği gibi, kanser, astım ve doğumsal bozukluklar da görülebilir. Başta deri, solunum yolu ve sindirim olmak üzere bütün vücut genelinde birikim olacaktır. Sersemlik, halsizlik, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu gibi kimyasal hassasiyet, hafıza uçuşmaları ile bağdaştırılamayan durumlar da ortaya çıkabilir" dedi.

Doğal bazı ürünlerin daha az alerjik reaksiyon ve tahrişe neden olduğunu belirten Tekkeşin, bu maddelerin üzüm çekirdeği yağı, phenoxi ethanol, potasium sorbate, sorbic acid, vitamin E, vitamin A, vitamin C olduğunu kaydetti. Tekkeşin, "Sandığınızdan daha fazla kozmetik ürün kullanıyorsunuz. Kozmetik etiketleri tüm içerik listesini taşımıyor. Parfümlerde toksik maddelerin listesi de hiç bulunmuyor. Kimyasallar ile çevrelenmiş durumdayız. Hava, su, gıdalarda bulunan bu maddelerin tümünü vücudumuz parçalayamıyor. Hiçbir zaman kullandığınız kozmetiklerin bir kimyasal olduğunu ve sizi tazelerken hasar verdiğini unutmayın" diye belirtti.

Kozmetikler hakkında bilmeniz gereken 11 nokta!
1- Ürün kullanmaya başlamadan önce bir dermatolog veya güzellik uzmanı ile görüşün.
2- Ürünü almadan önce etiketini inceleyin.
3- Nelerden sakınmanız gerektiğini ve nedenlerini araştırın.
4- Toksik olmayan içeriğe sahip ürünlerin markalarını sabitleyin.
5- Kokulu ürünlerden özellikle gebelerin, bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların sakınması gerekir.
6- Kozmetik ürünlerinizi satış döngüsünün fazla olduğu yerlerden alın. Uzun süre rafta beklemiş ürünlerin kanserojenik reaksiyonların gelişme riskini artırır.
7- Kullanım esnasında bakteriyel bulaşımın az olabileceği ambalajlarda olanları tercih edin. Farklı kişilerin kullanabileceği ürünlerin yer aldığı kaptan direkt almak yerine bir pamuklu çubuk veta tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar, splatulalar yardımıyla almak için özen gösterin.
8- Bakım ürünlerinin FDA veya AB standartlarına uygun olmasına özen gösterin.
9- Alerjik reaksiyon gelişme riskine karşı, ürünü sürmeden önce bir deri testi yapın.
10- Sentetik ürünlerin kullanımını azaltın, doğal ürünler kullanmaya çalışın. İçlerinde birkaç etki yapabileni seçin.
11- Yatmadan önce makyajınızı bol du ile çıkarın ve gözenekleriniz açık uyuyun.

“Bayan” sayfasına dön