III. Ahmet'in Tuğrası ve hayati

Kullanıcı avatarı
She
7.Seviye Üye
Mesajlar: 2388
Kayıt: 25 May 2008, 15:45
Konum: кiмѕєℓєя υмяυмdα dєiℓ !

Okunmamış mesaj

Resim

Üçüncü Ahmed, uzun boylu, kara gözlü, dogan burunlu ve bugday benizli idi. Hattat ve sâirdi. Necib mahlasiyle siirler yazmstir. Musikiden de fevkalade anlardi.

Devrinde Oran sehri Ìspanyollardan alindi. 1711 senesinde Prut seferine çikildi. Prut Ovasinda Rus Ordusu feci sekilde kistirildi ve Rusya ile anlasma yapildi. Ísveç Kralinin 4 senelik misafirligi de bu devire rastlamistir.

Azak Ruslardan geri alindi. 1715'de Mora seferi yapildi ve Mora Venediklilerden geri alindi. 1718'de Almanya ve Venedikle Pasorofça sulhü yapildi. Lâle Devri denilen meshur devir bu tarihten sonra basladi.

1722'de Dagistan Türk tabiiyetine girdi. Ancak 1723'de Iran Savasi basladi. iran'in bes büyük eyaleti isgal edildi. Hemedan Anlasmasi 1727'de yapildi. Sonradan Íranlilar isgal edilen yerlerin bir kismini geri aldilar. Yine 1727'de ilk Türk Matbaasi açildi.

28 Eylül 1730'da Patrona Halil Ìsyani oldu. Üçüncü Ahmed durumun vehametini anladi ve yegeni Birinci Mahmud'u padisahliga oturttu. Bir müddet sonra da 62 yasinda oldugu halde vefat etti. (Allah rahmet eylesin.)

Silsile-i Saadât-i Naksibendiyye'den Seyh' Muhammed Nûru'I - Bedvanî (k.s.) Hazretleri (H. 1135), Üsküdarli Seyh Mehmed Nasûhi Efendi, Ruhul Beyan sahibi Bursa'li Seyh Ìsmail Hakki Celvetî Hazretleri (H. 1137) Ücüncü Ahmed devrinde vefat etmislerdir.

Erkek çocuklan : Birinci Abdülhamid, Ücüncü Mustafa, Süleyman, Bayezid, Mehmed, Íbrahim, Numan, Selim, Ali, Ìsa, Murad, Seyfeddin, Abdülmecid, Abdülmelik.

Kiz çocuklan : Emine, Rabia, Habibe, Zeyneb, Zübeyde, Esma, Hatice, Rukiye, Saliha, Atike, Reyhan, Esime, Ferdane, Nazife, Naile, Ayse, Fatma, Emetullah, Ümmüselma, Emine, Rukiye, Zeyneb, Sabiha.

“Osmanli Padisahlari” sayfasına dön