Çocukları Harama Karşı Uyarmak

Kullanıcı avatarı
MaviS
3.Seviye Üye
Mesajlar: 234
Kayıt: 04 Kas 2008, 12:54
Konum: ßo$versene !!

Okunmamış mesaj

SELAMÜN ALEYKÜM
Değerli mü'minler!
بســـم الله الرحمن الرحيم
..............................................
Çocukları Harama Karşı Uyarmak '


1- Çocuklarımızı küfre götüren söz ve ameller*den, sövmekten, lanet etmek ve çirkin söz söyle*mekten sakındırmalıyız. Küfre götüren söz ve amel*lerin haramhğını ve insanı ateşe sokacağını güzel bir dille onlara anlatmalıyız. Ayrıca biz de onların önünde ağzımızdan çıkan sözlere dikkat etmeliyiz ki, ancak bu şekilde onlara güzel örnek olabilelim.

2- Eğlenmek için dahi olsa çocuklarımızı şans oyunlarına karşı uyarmalıyız. Mesela, şans oyunları ve tavla gibi. Çünkü bunlar ileride çocuklarımızı ku*mara alıştırabilir. Ve bunun sonucunda da düşman*lık ortaya çıkar. Ayrıca bu onların kişiliklerine, para*larına zarar verir, vakitlerinin boşa gitmesine ve na*mazları kaçırmalarına neden olur.

3- Çocuklarımızın açık-saçık gazete ve dergi*leri okumalarına engel olmalıyız. Faydalı olmayan çizgi romanları ve buna benzer aşk hikayelerini de yasaklamalıyız. Aynı şekilde onların edep ve ahlâklarını bozan sinama ve televizyon programlarını izle*melerine engel olmalıyız.

4- Çocuklarımızın sigara içmelerine engel ol*malıyız. Onlara bütün doktorların sigaranın zararlı olduğunu söylediklerini, kansere ve diş çürümelerine sebep olduğunu, kokusunun kötü olup ciğerleri bitir*diğini anlatmalıyız. Hiçbir faydası olmadığından do*layı sigara içmenin ve satmanın haram olduğunu an*latmalıyız. Onlara sigara yerine meyve ve kuru ye*miş gibi yiyecekler yemelerini tavsiye etmeliyiz.

5- Çocuklarımızı her yönden doğru söz ve davranışlara alıştırmalıyız. Onlara şaka dahi yapsak yalan söylememeiiyiz. Söz verdiğimizde sözümüzü tutmalıyız. Nitekim hadiste şöyle geçmektedir:

"Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğunda yalan söyler, söz verdiğinde yerine getirmez, emanet edil*diğinde hıyanetlik eder."[128]

6- Rüşvet, faiz, aldatma ve hırsızlıktan para kazanıp çocuklarımıza bu haram paradan yedirme-meliyiz. Bu, onların söz dinlemez, asi ve hırçın oimalarına neden olmaktadır.

7- Çocuklarımıza beddua etmemeliyiz. Çünkü iyi de olsa, kötü de olsa kabul edilir. Belki bu dua on*ların daha çok kötü olmalarına neden olur. biz yine de onlara, "Allah seni ıslah etsin" demeliyiz.

8- Onların Allah'a şirk koşmalarını yasaklama-lıyız. Onlardan birisi de Allah'tan başkasına dua ede*rek yardım istemektir. Oysa onlarda fayda ve zarar veremeyen yaratıklardır. Allah Teâlâ şöyle buyuru*yor:

"Allah'ı bırakıp da sana fayda ve zarar vermeye*cek şeylere tapma. Eğer bunu yaparsan o takdirde sen mutlaka zalimlerden olursun." (Yani müşrikler*den olursun.)

Yunus: 106[129]

“İslamiyet'te Aile Yaşamı” sayfasına dön