Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünya insanlari , kültürleri , dinleri vb. konular
Kullanıcı avatarı
eLis
7.Seviye Üye
Mesajlar: 1694
Kayıt: 11 Ağu 2008, 00:57
Konum: ♫♪♫

Okunmamış mesaj

Fransızca

Konuşan insan sayısı: 129 milyon
Konuşulduğu yerler: Fransa, Kanada, Batı Afrika,Orta Afrika
Fransızca’da merhaba demek : Bonjour ( Bon-Joor)

Dünya’nın en romantik ülkesinin doğal olarak en romantik dili fransızca; Belçika, Kanada, Haiti ve tabiki en çok da Fransa’da konuşuluyor. Aslında gerçekten de Fransızca’nın bu kadar popüler bir dil olmasından dolayı kendimizi şanslı saymalıyız. Yoksa French fries ve french kiss yerine Dutch fries ve dutch kiss ile yetinmek zorunda kalacaktık ( ıyyy!)


Malay Dili

Konuşan insan sayısı: 150 milyon
Konuşulduğu yerler: Endonezya, Tayland,Filipinler, Malezya
Malay dilinde merhaba demek: Selamat pagi ( Selah-maat pa-gee)

Malay dili çoğunlukla Endonezya ve Malezya’da konuşuluyor. Malay dilinin birçok farklı lehçesinin bulunmasının yanısıra en popüler olanı Endonezya’da konuşulan lehçe. Ancak tüm lehçeler dilin aynı kökünden gelmesinden dolayı Malay dili , Dünya’da en çok konuşulan 9. dil olarak listemize giriyor.


Portekizce

Konuşan insan sayısı: 191 milyon
Konuşulduğu yerler: Brezilya, Portekiz,Venezuela
Portekizcede merhaba demek: “Olá ” (oh-lah)

12.yy ‘da İspanya’dan bağımsızlığını ilan eden Portekiz, hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayıldı. Portekiz’in erken kazandığı bağımsızlığı, dilinin de çok hızlı bir şekilde yayılmasına olanak sağladı. Özellikle de Brezilya’da çünkü Portekizce Brezilya’nın ana dili.


Bengal Dili

Konuşan insan sayısı: 211 milyon
Konuşulduğu yerler: Bangladeş, Doğu Hindistan
Bengal dilinde merhaba demek: Ei Je ( Ay-Jey)

Bangladeş’de 120 milyon insan sadece Bengal dilini konuşuyor. Bangladeş’in de Hindistanla komşu olduğu düşünülürse ki biliyorsunuz Hindistan’ın nüfusu okadar hızlı bir şekilde artıyor ki, neredeyse nefes alanın hamile kaldığından şüpheleniyoruz, yakın bir gelecekte Bengal dilini de konuşanların sayısı buna paralel olarak artacak gibi görünüyor.


Arapça

Konuşan insan sayısı: 246 milyon
Konuşulduğu yerler: Ortadoğu, Arabistan, Kuzey Afrika
Arapça’da merhaba demek: Al salaam a’alaykum (Esselamün Aleyküm)

Arapça, Dünya’da konuşulan en eski dillerden biri. Suudi Arabistan, Kuveyt,Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır Arapça’nın en çok konuşulduğu ülkeler arasında. İslam dininin dili olan Arapça bu sayede Ortadoğu ülkelerin yerel dillerini asimile etmiş ve bu bölgelerin de ana dili haline gelmiş. 1974’den bu yana Arapça Dünya’daki 6. Resmi dil kabul ediliyor.


Rusça

Konuşan insan sayısı: 277 milyon
Konuşulduğu yerler: Rusya, Orta Asya
Rusça’da merhaba demek: Zdravstvuite (Zidrast- Veh- Yah)

20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusya, Birleşmiş Milletlerin de resmi dilllerinden biri kabul ediliyor. Ayrıca Rusça sadece anavatanı olan Rusya’da da konuşulmuyor. Kazakistan, Beyaz Rusya ve hatta Amerika da bu dilin konuşulduğu yerlerden sadece bir kısmı.


İspanyolca

Konuşan insan sayısı: 392 milyon
Konuşulduğu yerler: Latin Amerika, İspanya
İspanyolca’da merhaba demek: Hola( O-La)

Her liselinin seçmeli dersinde İspanyolca öğrenmesinin dışında; tüm Güney Amerika’da , İspanya’da ve Küba’da İspanyolca konuşuluyor. İngilizce’nin de İspanyolcaya bir ilgisinin olduğu aşikar çünkü bir çok ingilizce kelime , ispanyolcadan alınmış. Örneğin: Enchilada, Taco ve taco grande supreme.


Hintçe

Konuşan insan sayısı: 497 milyon
Konuşulduğu yerler: Kuzey ve Orta Hindistan
Hintçe merhaba demek: Namaste ( Na-maste)

Kalabalık Hindistan’ın ana dili. En çok konuşulan lehçesi Hindu dışında onlarca farklı lehçeye sahip. Tahminlere göre yakın bir gelecekte Hindistan Çin’in nüfusunu geçecek . Ancak İngilizce’nin ünü yüzünden popüleritesinin yeteri kadar artmayacağı da aşikar. Eğer Hintçe öğrenmek istiyorsanız size çok kolay bir tavsiyemiz var: Bir Hint filmi kiralayın! Dünya’daki en üretken film en endüstrisi kesinlikle Hintlilere ait. Her sene yüzlerce aksiyon/romantik/müzikal film yapılıyor. Hint filmlerinin sonunda tüm yapımcı ve oyuncu kadrosunun şarkılar söyleyerek veda edişlerini izlemek de ayrı bir keyif doğrusu


İngilizce

Konuşan insan sayısı: 508 milyon
Konuşulduğu yerler: Amerika, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada
İngilizce’de merhaba demek: Hello( Hello)

İngilizce her nekadar Dünya’da en çok konuşulan dil olmasa da; kesinlikle dünya’nın en popüler dili. Dünya’nın bir çok yerinde İngilice konuşanların yanısıra; Amerika, İngiltere, İzlanda, Yeni Zellanda, Karayipler, Hong Kong İngilizce’nin konuşulduğu ülkelerden sadece bir kısmı. Her nekadar bir çoğumuz ingilizceye aşina olsak da şimdi bu dilde merhaba ne demek ona bakalım:


Mandarin

Konuşan insan sayısı: 1 Milyar
Konuşulduğu yerler: Çin, Malezya, Tayvan
Mandarin dilinde merhaba demek: Ni hao ( Ni yi söylerken ses tonunuz önce yükselecek sonra alçalacak sonra tekrar yükselecek ve haoyla bitireceksiniz) Nasıl ?:d

Sürpriz… sürpriz… sürpriz… İşte karşınızda dünya’da tam 1 milyar kişinin konuştuğu Mandarin dili. 2. sırada yer alan İngilizce’den tam 2 kat daha fazla insan dünya’da bu dili konuşuyor. Bu kadar çok insanın bu dili konuşmasına bakıp ta bu dili sakın kolay sanmayın ! Örneğin her bir kelimenin 4 farklı söylenme şekli var ve ilk öğrenenler için bu söylenme şekillerini birbirinden ayırmak ise oldukça güç. Ama eğer 1 milyar insan bunu yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz değil mi? Önce merhaba demekle başlayın

“Dünya Dilleri,Dinleri,Yaşam Tarzları” sayfasına dön